Nükleer Seçenekleri Ele Geçirmek

İngiltere Euratom’u terk ederse, hızlı bir şekilde topluluktan tavsiye alması gerekmektedir.

Nükleer topluluklar Brexit Surprise sebebiyle dönüşüm göstermiştir. İngiltere hükümetine 50. maddeyi tetikleme yetkisi veren kısa tasarı, Brexit’in, İngiltere’nin Avrupa Nükleer Kulübü’nden ayrılmasına neden olacağını belirten bir kanalda yer almıştır.

Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu (Euratom), 60 yılı aşkın süredir, nükleer enerjinin tüm yönlerini, emniyet ve nükleer malzemeler ticaretinden füzyon araştırmaları ve finansmanına kadar denetlemektedir. Euratom AB’nin bir parçası olmadığından – kurumlarının menfaati dahil olsa da- İngiltere’nin üyeliğini koruması mümkün olmuştur. Ancak devamında gelen beyaz kağıt hükümetin bu kuruluşu terk etme niyetini doğrulamıştır.

Şüphesiz hükümet Euratom’u terk etme gücüne sahiptir ve bu yol ideale yakın bir yoldur. Bu kararın Brexit Tasarısı’nda açıklayıcı bir not olarak kullanılması, yanlış ayaklı sanayi ve geniş bir nükleer toplumu ortaya çıkaracak gibi gözükmektedir. Araştırmacılar ve enerji sektörü çalışanları, günlük gazetelerini kahvaltıda okuyarak sanayilerinde büyük bir değişim beklemek zorunda kalmamalıdırlar.

Hükümet, tetikleyici 50. maddenin Birleşik Krallık’ın Euratom çıkışını içermesi gerektiğinde ısrar ederse hızlı hareket etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda sadece iki yıl içinde , Euratom’un halihazırda denetlediği önlem ve kooperatif düzenlemelerinin yerini alması gerekmektedir. Bu, WhiteHall’ da eşi benzeri görülmemiş bir etkinlik döneminde olacaktır ve nükleer toplum, bu kısa sürede en iyi anlaşmayı sağlamaya çalışmakta olan rakip grupların başgöndermesi üzerine duyulmak için çok mücadele etmek zorunda kalacaklardır.

2018 yılı sonunda Euratom’dan geçici anlaşmalar yapılmaksızın hızlı bir şekilde çıkmak her türlü probleme sebep olabilir. Somerset’deki Hinkley’de yeni nükleer enerji santralinin inşa masrafları hızla artabilir. İngiltere, kıtadaki nükleer mallara ve hizmetlere bağımlıdır ve Euratom’un emniyetten sorumlu olması nedeniyle inşaatlarda gecikmeler yaşanabilir. Ve Dünya’nın en büyük füzyon deneyine, yani Oxfordshire’daki Birleşik Avrupa Torusu’na ne olacak? Bu aşamada kimse bir bilgiye sahip değildir.

Lord of House’ daki akranlar, İngiltere’nin şu an için en azından Euratom’un parçası olmasını sağlamak için Brexit Tasarı’sını değiştirmeye çalışmaktadırlar. Her iki durumda da önemli olan şey, hükümetin nükleer topluluk ile istişarelerde bulunmasıdır. Eğer ülke Euratom ile yollarını ayırmak istiyorsa, en hızlı şekilde fonksiyonlarını yerine getirmek için uygulanabilir geçici bir alternatif üzerinde anlaşmaya varılmalıdır.

Kaynak : chemistryworld.com

219 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!