Kozmetikler için yeni düzenlemeler

Eğer en sevdiğiniz kozmetiklerin , rujdan vücut losyonuna , içeriklerinin güvenlik ve/veya zehirlilik açısından dikkatlice test edildiğini düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Birçok Amerikan kişisel bakım ürünleri konusuna gelindiğinde yanlış bir güvenlik hissine sahip oluyor.

Gerçekte, bu tip ürünlerde kullanılan kimyasallar çoğunlukla düzenlemelere uygun değil ve test edilmiyor. A.B.D.  Food and Drug Administration ( FDA) kozmetiklerinizdeki içerikleri onaylamıyor; sadece eğer zararlı katkı maddesi katılmış ya da yanlış etiketlenmiş ise bunlara karşı aksiyon alabiliyor. Bundan sonra bile nadiren bunu yapabiliyor.

Problemin bir bölümü kozmetik endüstrisinin hala kendi kendisine yaptırım uygulayabildiği 1938 Yiyecek, İlaç ve Kozmetik Yasasından kaynaklanıyor. Revizyonun zamanı uzun zamandır geçti, fakat yeni önerilen güvenlik düzenlemeleri toplum sağlığı için bir fark yaratabilecek mi ?

Kişisel Bakım Ürünleri Güvenlik Yasası : Kozmetikler İçin Yeni Güvenlik Düzenlemeleri

Kongreler FDA’ye kişisel bakım ürünlerine eklenen kimyasalların güvenli düzeylerde kullanılıp kullanılmadığını test etme yetkisini veren yeni bir yasa önerdi. Eğer kimyasalların güvenli düzeyleri aştığı tespit edilirse, FDA geri çağırmayı zorunlu tutabilir.

Yasa önerisi, Kişisel Bakım Ürünleri Güvenlik Yasası adlı, Yiyecek , İlaç ve Kozmetik Yasasının değiştirilmiş hali, 2015 yılında Senatörler Dianne Feinstein, D-California ve Susan Collins , R-Marine tarafından getirilmiştir.

Yasa önerisi üreticilerin ürün ve içeriklerini kaydettirmesini şart koyan bir sistem içeriyor ve FDA’den kişisel bakım ürünlerindeki 5 kimyasalın her yıl güvenliğini değerlendirmesini istiyor. Test etmek için tavsiye edilen kimyasalların ilk seti :

  • Diazolidinil üre
  • Kurşun asetat ( Özellikle erkekler için kullanılan saç renk kiti )
  • Saç düzleştirme işleminde kullanılan Metilen glikol / formaldehit
  • Propil paraben
  • Kuaternium – 15

Avrupa Birliği Standartlarına Kadar Sadece Amerikan Kozmetiklerinin Güvenliği’ni Yakalamak için Yüzlerce Yıl

Yeni kozmetik güvenlik düzenlemeleri biraz övgü aldı fakat şu açık ki acil gereken değişiklikleri harekete geçirmek ileriye gidemiyor.

Avrupa’da, 1300’den fazla kimyasal losyon, sabun, diş macunu, kozmetik ve diğer kişisel koruyucularda yasaklandı. ABD’de ise sadece 11’i yasaklanmıştı.

Eğer yeni düzenlemeler geçerse ve FDA bir yılda beş içeriği gözden geçirirse , Avrupa Birliği’ne yetişmek yüz yıllar sürecek. Kişisel koruyucu ürünlerde en azından 57,000 kimyasal var ve bu yüzden yılda sadece beş tanesini test etmekle hızlı değişikler olmayacak.

Bu arada, Çevresel Çalışma Grubu ( EWG) ‘na göre ortalama bir Amerikan kadını bir günde 168 farklı kimyasal içeren 12 adet kişisel koruyucu ve/veya kozmetik kullanıyor. Fakat erkeklerin çoğu daha az ürün kullanıyor, erkekler hala günlük 85 adet kimyasala maruz kalıyor.

Bu kimyasallar güvenlik için gözden geçirildiği zaman, bugün bunları kullanan insanları korumak için çok geç olacak.

Kimya Şirketleri Neden Yeni Düzenlemelerin Yanında Yer Alıyor ?

600 kozmetik şirketini temsil eden Kişisel Koruyucu Ürünler Konseyi daha önceki artmış düzenlemelerle gösterilen birçok çabayı reddetti. Ama bu kez, planı tamamen onayladı.

STAT’ın belirttiği gibi , ‘’ Kafalardaki soru neden ? ‘’ Olayın derinlerine inildiğinde şu görülmektedir, yeni düzenlemeler endüstri dostu. STAT’ın açıkladığı gibi;

‘’…Feinstein – Collins yasa teklifi ilk bakışta görüldüğü gibi katı değil. Feinstein ile daha çok günümüzde Collins’in endüstri lobisi, tüketici grupları ve şirket CEO’larıyla arasındaki anlaşmaların yıllar sonraki sonucunun , yasa teklifinin birkaç anahtar anlaşma olduğu görülmektedir.

Yeni başlayanlar için , yavaş bir zaman çizelgesi var, FDA sadece yılda beş kimyasalı inceleyecek. Dahası, yeni düzenlemeler şirketlerin ürünlerinin yan etkilerinin FDA’ye bildirilmesini isteyecek, bu yan etkiler toplumsal olarak bilinmeyecek.

Yüz kreminizin diğerlerinde ciddi reaksiyonlar gösterip göstermediğini anlamanız için, Bilgi Serbesti Anlaşması dosyanız olması gerekecek. Diğer göze çarpan konu ise Kişisel Koruyucu Ürünler Güvenlik Anlaşması ülke düzenlemelerini önceden ele geçirecek.

Saç Dökülmesi İddialarının Ortasında Bile Ürünler Satılmaya Devam Edecek

Günümüz düzenlemelerinin neden başarısız olduğuna örnek WEN saç bakımı ürünleri örneği ile görülebilir. Saç bakım ürünleri , üç kullanımda kelliğe bile götüren saç bakım ürünlerini kullanan tüketicilerin eleştirilerinin hedefi olmuş durumdadır.

Şirket 21,000’den fazla şikayet aldı fakat yan etkileri FDA’ye raporlamaları istenmediğinden, kurum büyük ölçüde habersiz kaldı.

Sadece 127 rapor FDA’ye dosyalandı ve hatta WEN’in dağıtıcısı 26.25 milyon $ lık yasal bir ödeme yaptı ( bir hakim tarafından henüz onaylanmıştır ) , tüketicilere uyarı olmadan satılmaya devam edilecektir.

Bu herhangi bir ürüne dikkat çekmek amaçlı değildir- Wen’in üreticisi ürünlerinin güvenli olduğunu iddia etmeye devam edeceklerdir – fakat daha çok potansiyel olarak zararlı olan ürünlere FDA’den herhangi bir hareket gelmeden pazarda kalmasına izin veren yasal boşluklara dikkat çekmek amaçlıdır.

Federal Devletten Daha İyi Düzenlemeler Yapmaya Çalışan Eyaletler

Eyalet düzeyindeki lokal düzenlemeler toplum için federal düzeyde yapılanlardan daha çok tatminkar olma yönündedir. Kişisel Bakım Ürünleri Konseyi şüphesiz yeni düzenlemeler tarafında yer alıyor çünkü daha önce geçmiş ve kanunlaştırılmış eyalet yasalarını geçersiz kılıyor.

Andrew Rosenberg , bilim Adamları Birliğindeki Demokrasi ve bilim Merkezinin direktörü ‘nün STAT’e söylediği gibi, ‘’ Eyaletler artık sağlık ve güvenlik düzenlemelerinde federal hükümetin üzerine ve ilerisine gidemezler ‘’

Örneğin California , çoktan FDA’in istediğinden daha katı kozmetik düzenlemelere sahip ve çeşitli eyaletler onlara katılmaya hazır. Yeni düzenlemeler bunu imkansız hale getirecek ve California’nın kozmetik güvenlik düzenlemelerini gevşetmeye zorlayacak.

Bir federal standartı takip etmek kozmetik endüstri için çok daha kolay ve daha az pahalı. Yeni düzenlemelere öncelik ederek , 50 farklı eyalet standardına potansiyel olarak uyum sağlamak zorunda kalmıyorlar.

Fakat, insanların yararına, eyaletler her zaman federal yasaların ihtiyaçlarını karşılamadığı durumda takviye hakkına sahip olmalıdırlar.

FDA Kozmetik Endüstrisini Kendilerinin Otoritesini Sarsmakla Suçladı

Düzenleyiciler kontrolü geri almak için yıllardır kozmetik endüstrisi ile konuşmalar halindeler.

2014 yılında, FDA Yardımcı Yetkilisi Michael Taylor ( Monsanto’daki halk politikası için önceki VP ) hatta iki kozmetik endüstri ticaret grubunu düzenleme önerileri getirerek FDA’nin otoritesini zedelemeye çalışmakla suçladı ve önerilerin Amerikanları kozmetik hastalık ve yaralanmalar konusunda bugünkünden daha fazla riske attığını söyledi.

Şu anda FDA artık Kişisel Koruyucu Ürünler Konseyi ile tartışmalarda yer almayacağını belirtti fakat, şimdi, iki yıl sonra , görünen o ki endüstri düzenleme revizyonunu destekleme noktasına bastırılmış durumda.

Şoke eden gerçek ise kararların halk ve çevresel sağlık yararına verildiği ve daha başka hiçbir şey yararına verilmediği bir ortamda endüstriye çok fazla önem verilmesidir.

Janet Nudelman, Güvenli Kozmetikler için California temelli kampanyanın direktörü , Washington Post ‘a düzenlemelerin eyalet düzenlemelerini herkesten önce ele geçirdiğini ve Amerikalılara ‘’yüze bir tokat’’ olduğunu söyledi ve devam etti ‘’ Endüstri basitçe artık çıkış noktasını söylememeli. Onlar 75 yıldan fazla az bir federal düzenlemenin olduğu noktada çıkış noktasını söylüyor.

Hormonları Bozan Kimyasallar, Ağır Metaller Kozmetiklerde Yasal Hedef

EWG ergenler üzerinde vücutlarında bulunan kişisel koruyucu ürünlerin içinde hangi kimyasalların bulunduğunu test ettiğinde, 16 farklı hormon değiştiren kimyasal, paraben ve ftalat tespit etti.

Başka diğer kimyasal riskler de mevcut. Örneğin , 2000 yılında EWG tarafından 22 şirketin 37 tırnak cilasının DBP ( dibutil ftalat )  içerdiğini gösteren bir çalışma yaptı. DBP’nin erkek farelerde hayat boyu üremelerinde bozukluğa neden olduğu bilinir ve hayvanlarda testis, prostat, epididim, penis ve sperm keseciklerinde zarara neden olduğu gösterilmiştir.

Tırnak cilasında kullanıldı çünkü esnekliği ve parlaklığı artırır ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ( CDC ) tarafından açıkça belirtilmiştir ki test edilen 289 insanın vücudunda DBP yer alıyordu. Daha kötüsü, bu kimyasal , hayvanlarda doğum defektleri ile bağlantılı olarak doğurganlık yaşındaki kadınlarda yüksek seviyelerde bulunmuştur.

Bu arada, ‘’ Ağır Metal Zararı : Yüz Makyajında Saklı Ağır Metallerin Sağlık Riskleri, ABD tabanlı kar amacı gütmeyen çevresel kuruluşların grubu Environmental Defense fondöten, kapatıcı, pudra, maskara, eye liner, far, ruj ve parlatıcıları da içeren 49 farklı makyaj maddesini test etti. Testler açıkça gösterdi ki bu ürünlerin hepsinde ciddi ağır metal içeriği vardı:

  • % 96 kurşun
  • % 90 Berilyum
  • % 61 Talyum
  • % 51 Kadmiyum
  • % 20 Arsenik

Belirttiği gibi , ABD’de kişisel bakım ürünleri kullanma noktasında alıcı sakınan bir pazar. İdeal olarak kullandığınız kişisel bakım ürünlerinin sayısını azaltın ve sadece tanıyabildiğiniz ve telaffuz edebildiğiniz doğal içerikleri içerenlere bağımlı kalın.

Kendinize ait olanları yapmanız ya da gerçekten doğal zehirsiz markalara dönmeniz için   birçok alternatif var ve çoğunlukla zehirli olanlar eczanelerde ve güzellik mağazalarının raflarında yer alıyor – ve siz hatta eski markanıza göre bu doğal ve zehirsiz olanları daha çok beğenebilirsiniz ( ve sağlığınız da size teşekkür eder. )

Kaynak : mercola.com

515 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!