Okyanus Asitleşmesi Somonların Yırtıcıları Hissetmesini Engelliyor

Okyanus Asitleşmesi Somonların Yırtıcıları Hissetmesini Engelliyor

Okyanus asitleşmesi okyanusların pH’ını düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda somonların yırtıcıları hissetme kabiliyetini de düşürüyor. Bu da somonun yırtıcıdan kaçmasını engelliyor; dahası, somonlar yırtıcıdan daha az korkar hale geliyor.

Okyanusta atmosferden karbondioksit alımı artışı okyanus asitleşmesiyle sonuçlanıyor, bu da somon da dahil olmak üzere deniz canlılarındaki hissetme kabiliyetini etkiliyor. Washington Üniversitesi Çevrebilim Okulu’na göre bu durum somondaki yırtıcıyı hissetme durumunu değiştirerek somonu yırtıcı hayvana itmekte.

Önceden, somonlar yırtıcının kokusunu alarak ondan kaçınıyordu. Okyanus ortamı asidikleştikçe, somonlar koklama yetilerini kaybetti. Sonuç olarak, somonun yırtıcıyı hissetme kabiliyeti azaldı.

Araştırmacılar araştırma sonuçlarını 2017 Okyanus Asitleşmesi Sempozyumunda sergilediler. Sempozyum 22 Mayıs 2017 tarihinde Seattle’da gerçekleştirildi.

Araştırmacılardan biri, post-doktora öğrencisi Chase Williams, somonların bu kabiliyetlerinin ciddi anlamda azaldığını açıkladı. Somonlar koklama kabiliyetlerini yırtıcılarından kaçınmanın yanısıra yön bulmak ve avlarını yakalamak için de kullanıyorlar.

Aynı zamanda somonun yırtıcının arkadaşlarından birini yerken açığa çıkardığı bileşiğin kokusunu da alabildiğini, Williams sempozyum esnasında somonun doğasını açıklarken bildirdi.Normal koşullarda tehlikeden kaçabildiklerini açıkladı.

Okyanus asitleşmesinin somon kabiliyeti üzerindeki etkilerini analiz etme çalışmalarında, araştırmacılar iki tür somon kullandıklarını açıkladılar. Birincisi, coho somon, ikincisi ise sablefish, karakod adıyla da bilinen, Washington eyaletinin yerel somonu.

Kaynak : sciencetimes.com

613 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!