Yeni Kompozit Malzeme Kendini Tamir Eden Devreler Yapıyor

Yeni Kompozit Malzeme Kendini Tamir Eden Devreler Yapıyor

Fotoğraf : Bu fotoğraflar, zarar görmüş devrelerin anında iyileşmesini sağlayan ve elektrik sinyallerini iletmeye devam eden dijital bir saati göstermektedir.

Birçok doğal organizmanın kendini tamir etme özelliğine sahiptir. Artık, üretilmiş makineler bu özelliği taklit etme yeteneğine sahip olacak gibi görünüyor. ‘’Nature Materials” da yayınlanan bir araştırmaya göre, Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yüksek mekanik hasar altında kendi kendini tamir edebilen bir malzeme keşfettiler.

Bu yumuşak kompozit malzeme elastomer içine koyulan sıvı metal damlaları ile oluşuyor. Zarar gördüğünde, damlacıklar komşu damlacıklar ile yeni bağlar oluşturmak için ayrılıyor ve kesinti olmadan elektrik sinyallerini yeni bağlantılardan taşımaya devam ediyor. Bu malzeme ile yapılan veya tamir edilen devreler herhangi bir hasar altında veya malzeme devreden çıkarıldıktan sonra bile çalışmaya devam ediyor.

Bu malzemenin uygulamaları bio-robot, insan-makine iletişimi ve giyilebilir bilgisayarları içeriyor. Çünkü bu malzeme esnemesine rağmen değişmeyen yüksek iletkenlik gösteriyor, ayrıca güç ve data iletimi alanlarında da kullanmak için ideal.

Doç. Carmel Majidi, Carnegie Mellon Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde bir öğretim üyesi, “Bu alanda diğer araştırmalar esnek fakat mekanik hasar altında elektrik kesintisi gösteren malzemeler ortaya çıkardı” diyor ve ekliyor; ‘’Bu kendini iyileştiren malzemedeki eşi benzeri görülmemiş kullanılabilirlik elektronik devrelerin ve makinelerin biyolojik organizmalardaki eşsiz esnekliği göstermesini sağlayabilir’’.

Entegre Yumuşak Malzemeler Laboratuvarı’nın başındaki Majidi, yumuşak malzeme mühendisliği ve yumuşak robotik konularındaki araştırmalarda öncü bir isim.

Doç Dr. Majidi “Eğer insan vücuduna ve doğaya daha uyumlu makineler yapmak istiyorsak öncelikle yeni malzemelerden başlamalıyız” diyor.

Kaynak : materialstoday.com

738 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!