Yeni Kompozit Malzeme Kendini Tamir Eden Devreler Yapıyor

Fotoğraf : Bu fotoğraflar, zarar görmüş devrelerin anında iyileşmesini sağlayan ve elektrik sinyallerini iletmeye devam eden dijital bir saati göstermektedir.

Birçok doğal organizmanın kendini tamir etme özelliğine sahiptir. Artık, üretilmiş makineler bu özelliği taklit etme yeteneğine sahip olacak gibi görünüyor. ‘’Nature Materials” da yayınlanan bir araştırmaya göre, Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yüksek mekanik hasar altında kendi kendini tamir edebilen bir malzeme keşfettiler.

Bu yumuşak kompozit malzeme elastomer içine koyulan sıvı metal damlaları ile oluşuyor. Zarar gördüğünde, damlacıklar komşu damlacıklar ile yeni bağlar oluşturmak için ayrılıyor ve kesinti olmadan elektrik sinyallerini yeni bağlantılardan taşımaya devam ediyor. Bu malzeme ile yapılan veya tamir edilen devreler herhangi bir hasar altında veya malzeme devreden çıkarıldıktan sonra bile çalışmaya devam ediyor.

Bu malzemenin uygulamaları bio-robot, insan-makine iletişimi ve giyilebilir bilgisayarları içeriyor. Çünkü bu malzeme esnemesine rağmen değişmeyen yüksek iletkenlik gösteriyor, ayrıca güç ve data iletimi alanlarında da kullanmak için ideal.

Doç. Carmel Majidi, Carnegie Mellon Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde bir öğretim üyesi, “Bu alanda diğer araştırmalar esnek fakat mekanik hasar altında elektrik kesintisi gösteren malzemeler ortaya çıkardı” diyor ve ekliyor; ‘’Bu kendini iyileştiren malzemedeki eşi benzeri görülmemiş kullanılabilirlik elektronik devrelerin ve makinelerin biyolojik organizmalardaki eşsiz esnekliği göstermesini sağlayabilir’’.

Entegre Yumuşak Malzemeler Laboratuvarı’nın başındaki Majidi, yumuşak malzeme mühendisliği ve yumuşak robotik konularındaki araştırmalarda öncü bir isim.

Doç Dr. Majidi “Eğer insan vücuduna ve doğaya daha uyumlu makineler yapmak istiyorsak öncelikle yeni malzemelerden başlamalıyız” diyor.

Kaynak : materialstoday.com

Yorumlar

About Melike Yıldırım

27 Kasım 1991 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul eğitimini özel bir kolejde tamamladıktan sonra 2009 yılında Pendik Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. 2011 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine başladı. 2015 yılında mezun oldu ve 2016 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. Aynı sene müzik eğitimi veren bir kurumda keman eğitimi almaya başladı. Şuan Sulukule Sanat Akademisi Gençlik Orkestrası’nda kemancı olarak görev almakta ve yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi’nde çeviri yapmaktadır.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Send this to a friend