Bilim Adamları Maddenin Hem Sıvı Hem Katı Olabileceği Yeni Bir Hal Keşfetti

Fotoğraf : Potasyumun kimyasal sembolü

Bilim adamları atomların aynı zamanda hem katı hem de sıvı olarak var olabileceği yeni fiziksel bir madde durumu keşfettiler. Elde edilen bilgiler potasyuma (basit bir metal)yüksek basınç ve sıcaklık uygulandığında maddenin çoğu atomunun katı kafes yapı oluşturduğunu gösteriyor. Ancak bu durumda yapı sıvı düzeninde ikinci bir atom dizisi içeriyor.

Doğru şartlar altında, araştırmacılar bir düzineden fazla maddenin –sodyum ve bizmut gibi—bu hale geçebilme özelliğinin olduğunu düşünüyor. Şimdiye kadar bu garip yapıların maddenin belirli bir hali mi yoksa haller arasında bir geçiş noktası mı olduğu bilinmiyordu.

Edinburg Üniversitesi’nin önderliğinde bir ekip güçlü bilgisayar simülasyonları kullanarak bu halin gerçekliğini araştırdı. Bu hal “erimiş zincir hali” olarak biliniyor. Bilim adamları 20,000 potasyum atomunun ekstreme koşullar altında nasıl değişeceğini simüle ederek maddelerin stabil bir şekilde bu hale geçtiğini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar atomlara basınç uygulamanın iki birbirine bağlı katı kafes yapısını açığa çıkardığını söylüyor. Bir kafes içinde atomlar arası kimyasal bağlar güçlü ve bu maddenin katı olduğunu gösteriyor fakat diğer kafes yapısında atom zincirleri eriyerek sıvı hale geçiyor.

“Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde yayınlanan bu araştırma Avrupa Araştırma Konseyi ve Mühendislik ve Pozitif Bilimler Araştırma Konseyi tarafından desteklenmiştir. Deneyler Çin’den Xi’an Jiantong Üniversitesi ile iş birliği içinde yapılmıştır.

Araştırmayı yöneten Edinburg Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümünden Dr. Andreas Hermann “Potasyum bildiğimiz en basit metallerden fakat onu sıkıştırırsanız çok kompleks yapılar oluşturuyor. Bu halin hem katı hem sıvı olduğunu gösterdik. Bu hali diğer maddelerle oluşturmak birçok alanda kullanılabilir” dedi.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar

About Melike Yıldırım

27 Kasım 1991 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul eğitimini özel bir kolejde tamamladıktan sonra 2009 yılında Pendik Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. 2011 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine başladı. 2015 yılında mezun oldu ve 2016 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. Aynı sene müzik eğitimi veren bir kurumda keman eğitimi almaya başladı. Şuan Sulukule Sanat Akademisi Gençlik Orkestrası’nda kemancı olarak görev almakta ve yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi’nde çeviri yapmaktadır.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Send this to a friend