Yeni Korona Virüsü Vakaları Hastalığın Ciddiyeti, Semptonları ve Yayılımı Hakkında İpucu Veriyor

Yeni Korona Virüsü Vakaları Hastalığın Ciddiyeti, Semptonları ve Yayılımı Hakkında İpucu Veriyor

Fotoğraf : Virüslü bir hücre; yeni korona virüsü ( nCov-2019) ‘un elektron mikroskobundaki göründüğü gibi, hücre yüzeyinden salınan binlerce bulaşıcı virüs parçacığını üretebilir.

Pek çok vaka hafif fakat sağlık problemi olan yaşlı hastalar ağır komplikasyonlarla karşı karşıya olabilir.

Yeni korona virüsü Çin’de ve dünya genelinde yayılmaya devam ediyor. Uzmanlar, hastane gibi kapalı yerlerde kolayca nasıl yayıldığını ve hastalarda nasıl ilerlediğini, hastalığın ciddiyeti konusunu ele alıyorlar.

7 Şubat itibariyle virüs, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ‘nün göre 637 kişiyi öldürdü ve 31.211 den daha fazla kişiye bulaştı. Ölümlere ek olarak; farklı 24 ülkede 270’den fazla vaka tespit edildi. WHO; 7 Şubat’ta ki haber konferansında, 17.000 vakanın % 82’sinin hafif, % 15’inin ağır ve %3’ün kritik olduğunu bildirdi.

Genel olarak; WHO, 2019 nCoV ile hastalanan hastaların %2’sinden daha azının; yaşlı insanlarda ve sağlık sorunu olan insanların çoklu organ yetmezliğinden öldüğünü söylüyor.

Örneğin, araştırmacılar JAMA’da 7 Şubat’ta, nCov-2019 bulaşmış ocak ayında Wuhan Üniversitesi Zhongnan Hastanesi’ne başvuran 138 hastanın %26’sının yoğun bakım ünitesinde ihtiyacı olan tedaviyi tamamladığını belirtti. Bu hastalar; yaşlıydılar ve yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve diyabet gibi hastalıkları vardı. Hastalar; şiddetli nefes darlığının baş gösterdiği akciğerinde sıvı birikintisi, şok ve akut solunum yetersizliği içeren zatüreli korona virüsünden sıkıntı çektiler.

Bu vakalar; yeni korona virüsü ile hastane yatırılan insanların en büyük parçasının bir bölümüdür ve hastalığın şiddeti ve semptomlarına daha detaylı bakma imkanı sağlar.

Yeni çalışma; virüsün hastanede hızla yayıldığın savunuyor. Zhongnan’da gözlemlenen 138 hastanın %41’i (57 kişi) hastanede virüs kaptığı izlenimi veriyor. 40’ı sağlık görevlisi 17’si hasta olan grup; diğer problemlere olanak tanıyorlar.

Araştırmacılar, bir dizi semptonlarla tecrübe edilmiş 2019 nCoV zatüresi ile hastaların hastaneye yatırıldığını rapor ettiler. Hemen hemen çoğunda ateş, %70’inde yorgun hissetme, %60’ında kuru öksürük, %35’inde kas ağrısı ve %31’inde zor nefes alma sorunları var. Hastaların az miktarında; baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, ishal, kusma ve kas ağrısı olarak şikayetleri tanımladı. Hastaların %10’u zatüreydi ve nefes darlığı yaşamadan  ve ateş yükselmeden önce 1 ya da 2 gün bulantı problemi yaşıyordu.

Çalışmada bulunmayan, Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi’nde bir epidemiyolog  olan Aubree Gordon; Sindirim sistemiyle ilgili semptonların, solunum yolu enfeksiyonun özgü olmadığını, bulantı ve zatüreli hastaların korona virüslü olduğundan şüphelenilmediğini söylüyor. Bu hastalar; yayılımı içerecek uygun önlemlerle ele alınmamış olabilir. Bu durum, çok fazla sağlık çalışanının hasta olmasını açıklayabilirdi. Aubree Gordon; insanların virüsler için araştırma yapmaları ve değişik türlerin farkında olmasına ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Yeni çalışmadaki hastalar 1 Ocak’tan 28 Ocak’a kadar hastaneye yatırıldı ve çoğunluğu 42 ile 68 yaşları arasında olmak üzere yaşları; 22’den 92 yaşları arasında değişmektedir. 138 hastanın 6’sı (%4’ü ) olmak üzere; WHO’nun raporlamasından  daha fazla sayıda insan öldü.

Kaynak : sciencenews.org

Okumanızı Öneriyoruz

Sürdürülebilir Biyoenerji Üretimini İyileştirmek için Tasarlanan Yeni Protein Nanobiyoreaktörü

Fotoğraf: Bir karboksizom ve enzimlerin illüstrasyonu. Liverpool Üniversitesi’nden araştırmacılar, sürdürülebilir ve temiz biyoenerjinin gelecekteki gelişimi …