İklim Değişikliği Yavaşça Kolorado Nehri’ni Kurutuyor

İklim Değişikliği Yavaşça Kolorado Nehri

Fotoğraf : Kolorado Nehri Havzası’nda iklim değişikliğiyle azalan kar örtüsü daha fazla güneş ışığını absorbe ediyor. Bu durum; daha fazla suyun buharlaşmasına ve milyonlarca insana su getiren Kolorado Nehri’ni beslemek için daha az suyun kalmasına sebep oluyor.

Ortalama yıllık su debisi, son yüz yılda sıcaklık artışı sebebiyle %11’den daha fazla aşağıya düştü.

İklim değişikliği, Kolorado Nehri’ni kurutmakla tehdit ediyor. Denver’den Phoenix’e, Las Vegas’a yaklaşık olarak 40 milyon insana ihtiyacını karşılayan, ABD güneybatısı boyunca tarıma elverişli arazileri sulayan bir su kaynağını tehlikeye sokuyor.

Kolorado Nehri Havzası bilgisayar simülasyonları; geçen yüzyılda ortalama olarak, bölgesel sıcaklık artışının 1.4˚C ‘nin üzerinde olması sebebiyle nehirdeki yıllık su akışı miktarının %11’den daha fazla azaldığını bildirdi. Princeton’da jeolojik araştırmalardan araştırmacılar; bu sonuçları online olarak 20 Şubat’ta “Science” ‘de rapor ettiler.

Fort Collins’teki Kolorado Devlet Üniversitesi’nden iklim bilimci Brad Udall; bu bulguların ciddi bir endişeye sebep olması gerektiğini söylüyor. Dünya ısınmaya devam ederken, Kolorado Nehri’nin akışındaki dikkate değer değişim ile; bir çok halk ciddi su kıtlığı çekebilir.

Bu çalışma için; araştırmacı hidrolog Paul Chris Milly ve fizik bilimcisi Krista Dunne; geçmiş data olarak kar örtüsü, yağış, sıcaklıkları içeren faktörlere dayalı 1912’den 2017’ye kadar Kolorado Nehri Havzası’nda su akışı ve kar yığınını simüle ettiler. Bu simülasyon; araştırmacıların, hava sıcaklığı gibi nehri etkileyen spesifik değerleri açıklığa kavuşturmasına izin veriyor.

Takım, 20.yüzyılda daha sıcak havanın daha az kar örtüsüne izin verdiğini, daha karanlık bir yerin daha fazla güneş ışığı absorpladığını buldu. Bu Kolorado Nehri’nin içine girmeden önce yerdeki suyun daha fazla buharlaşmasına ve nehir akışının azalmasına sebep oldu.

Nehrin geleceğini tahmin etmek için; Milly ve Dunne, kuramsal emisyon senaryoları altında sıcaklık artışını öngören iklim modeli ile kendi simülasyonlarını birleştirdiler. Eğer fosil yakıt emisyonları, atmosferik karbondioksit konsantrasyonlarını yüzyıl ortasına kadar dengeleyip kontrol altına alırsa, simülasyon; son yüzyıl süresince ortalama yıllık akış ile karşılaştırıldığında yıllık nehir akışının %14-26 arasında düşeceğini öngörüyor.

Karbon emisyonlarının hızlanmaya devam ettiği senaryoda, simüle edilen nehir akışı 20. yüzyıl ile karşılaştırıldığında yüzyılın ortasına kadar yüzde 19 ila 31 düştü.

Kaynak : sciencenews.org

626 Kez Okundu

Buse Çakmak

Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur. Meraklı, sorgulamayı araştırmayı seven, öğrenmeye istekli bir bireydir. Güncel gelişmeleri takip edebilmek, okuyup öğrendikleri ile kendisini geliştirebilmek için; İnovatif Kimya Dergisi Haber Çeviri Ekibi'ne katılmıştır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!