Yeni Nesil Akıllı Bileklikler

Yeni Nesil Akıllı Bileklikler

Fotoğraf: Akıllı telefonlara kablosuz bağlanabilen akıllı bileklik. (Abbas Furniturewalla)

Rutgers Üniversitesi-New Brunswick mühendisleri, yeni bir kişiye özel sağlık ve çevre izleme cihazları dalgası sağlayacak akıllı telefonlara kablosuz bağlanabilen akıllı bir bileklik tasarladılar.

Bu mühendislerin, kalp atış hızını ve fiziksel aktiviteyi izleyen saatler ve diğer giyilebilir cihazlara eklenebilen teknolojisi, Microsystems & Nanoengineering dergisinde yayımlanan çalışmada ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Çalışmanın uzman yazarı ve Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi Mehdi Javanmard, ‘’ Bu bileklik, Fitbit akıllı bileklerine benziyor ancak, kan hücreleri, bakteriler ve havada bulunan organik ya da inorganik partiküller dahil tanecikleri sayabilen biyosensöre sahip. ‘’ diyerek açıklamada bulundu.

Çalışmanın lideri ve önceden Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde lisans araştırmacısı Abbas Furniturewalla, ‘’ Mevcut giyilebilir cihazlar, kalp atış hızı ve egzersiz aktivitesi gibi sadece belirli sayıdaki fiziksel parametreleri ölçebilmektedir.’’ dedi.              ‘’Giyilebilir bir cihaz için kan dolaşımımızdaki farklı hücrelerin sayımını izleme özelliği, kişiye özel sağlık izlenmesini bir üst seviyeye taşıyabilir.’’

Bu plastik bileklik, insan saçının çapından daha küçük çapı olan ve içine altın elektrotlar gömülü kanal veya boruya sahip esnek bir devre kartı (devre levhası) ya da biyosensör içermektedir. Ayrıca bu bileklik, elektrik sinyallerini işlemek için bir devreye, verileri sayısallaştırmak için bir mikro kontrol birimine ve verileri kablosuz bir şekilde aktarmak için bir Bluetooth modüle sahiptir. Kan örnekleri, kanallara beslenen kan ile iğneler vasıtasıyla elde edilir ve kan hücreleri sayılır. Elde edilen verilen kablosuz bağlantı ile bu verileri işleyebilen ve görüntüleyebilen bir uygulamaya sahip Android akıllı telefonlara gönderilir. Ayrıca, bu teknoloji, iPhone ve diğer akıllı telefonlarda da çalışabilir.

Arazide, ofislerde ve hastanelerde, sağlık personelleri, hastalardan alınan kan testi sonuçlarını pahalı ve büyük laboratuvar cihazlarına ihtiyaç duymadan hız bir şekilde elde edebilecekler. Kan hücresi sayımları, hastalıkların teşhisi için kullanılabilir; Örneğin, düşük kırmızı kan hücresi sayımları, iç kanama ve diğer durumların göstergesi olabilir.

Javanmard, ‘’ Kan hücresi sayımının çok önemli olduğu bir dizi hastalık var.’’ dedi. ‘’ Örneğin, anormal derece yüksek veya düşük beyaz kan hücresi sayımı, kan kanseri gibi belirli kanser türlerinin göstergesi olabilir.’’

Javanmard, yeni nesil bileklerin çeşitli biyomedikal ve çevresel uygulamalarda kullanılabileceğini söyledi. Hastalar, sağlık durumlarını sürekli olarak izleyebilecek ve hekimlerine uzaktan gönderebilecekler.

Javanmard, ‘’ Bu gelişme, pek çok hava kirleticisine sahip ortam için çok önemli ve insanlar, her gün maruz kaldıkları küçük partiküllerin ya da tozların miktarını ölçmek istiyor.’’ Diyerek açıklamada bulundu. ‘’ Örneğin, madenciler, bulundukları ortamı örnek olarak gösterebilir.’’

Kaynak: sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Kişisel Koruyucu Ekipman İçin En Etkili Polimerler Aranıyor

Fotoğraf: Parçacıların farklı malzeme tiplerine farklı olarak nasıl bağlandığını göstermek için floresan kullanma. Kredi: Morgan …