Yeni Pencere Ekranları Havadaki Kirliliği Filtreliyor

Özel olarak muamele edilmiş ekranlar, sağlığımız için zararlı parçacıkların yüzde 90’ını uzak tutabilir.

Kirletici yakalayan nanofiberleri olan yeni pencere filtreleri, dumanlı boğuk şehir sakinlerinin daha kolay nefes almasını sağlayabilir. Lifler azot içeren polimerlerden yapılır ve darbe-döndürme olarak adlandırılan bir teknikle ekranlara püskürtülür; buradaki hava akışı, çok ince bir nanofiber tabakası oluşturmak için orta püskürtmede polimer çözeltisi damlacıklarını esnetir.

Stanford Üniversitesi ve Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’ndeki bilim adamları geçtiğimiz günlerde Nano Letters’da tehlikeli, akciğere nüfuz eden tipik olarak standart pencere ekranlarından geçen partiküler maddelerin  % 90’ından fazlasını filtreleme yeteneğine sahip çeşitli darbe önleyici polimerler (yaygın olarak kauçuk eldiven ve çadırlarda kullanılan malzemeler) geliştirdiklerini bildirdiler. Kirleticileri emen nanofiberler, yuvarlanmış esnek naylon örgü üzerine dakikada yaklaşık bir metre hızında püskürtüldü. Araştırmacılar aynı zamanda elyafları metal kaplamalı ağ üzerine çöktürdüler ve ağır emilim olayından sonra filmi kağıt mendille sildiler.

Çok puslu hava koşullarında Pekin’deki bir pencere üzerinde yapılan 12 saatlik bir arazi testinde, poliakrilonitril nanofiber olarak adlandırılan bir pencere ekranı, akciğer kanseri ve kalp hastalığına neden olabilen zararlı partiküler maddenin yüzde 90’ını filtreledi. Şimdi temiz bir hava soluma zamanı.

Kaynak : scientificamerican.com

Author

1994 yılında Çorum’da doğdu. 2012 yılında Çorum Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun oldu ve aynı sene Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazandı. İngilizce hazırlıktan muaf olarak lisans eğitimine başladı. 2015-2016 eğitim döneminde Erasmus+ programıyla gittiği Almanya RWTH Aachen Üniversitesi’nde bir sene eğitim gördü. 2017 yılında Türk Henkel Kimya'da staj yaptı. Tenis, dans, seyahat, çizim, müzik gibi ilgi alanlarına sahip. Şubat 2017’de İnovatif Kimya Dergisi çeviri ekibine katıldı.