Yeni Polimer, Askerlerin Savaş Alanındaki Parçaları 3D Olarak Basmasına İzin Verecek

Yeni Polimer Askerlerin Savaş Alanındaki Parçaları 3D Olarak Basmasına İzin VerecekOrdunun web sitesinde yayınlanan bir makaleye göre, ABD Ordusu Araştırma Laboratuvarı’ndaki (ARL) bilim adamları, savaşa hazır parçaların bir savaş alanının yakınında 3D olarak basılmasına izin verecek bir polimer sunmanın eşiğinde.

“Ordu bilim adamları son teknoloji ürünü, dayanıklı 3D baskı teknolojisi geliştiriyorlar” başlıklı makalede, yedek parçaların tarihsel olarak birlikler tarafından taşındığı veya binlerce kilometre uzaklıktaki depolardan sipariş edildiği belirtiliyor.

Ordu Haber Servisi’nden Thomas Brading, “Ama çift polimer, 3D baskılı parçalarla,” diye yazıyor: “Askerler, kırık parçaları değiştirip birkaç saat içinde savaşa geri dönmekten birkaç tık uzakta olabilirler.”

Aşağıdaki alıntı, teknolojiye genel bir bakış sunmaktadır: ARL’nin asker malzemeleri araştırma alanı lideri Dr. Eric Wetzel, “3D baskı için geleneksel polimer filamentleri tek bir polimerden oluşur” dedi. “İnovasyonumuz, iki farklı polimeri tek bir filamentte birleştirerek baskı ve yapı mukavemeti için benzersiz özelliklerin bir kombinasyonunu sağladık.”

Çift polimer filament, akrilonitril bütadien stireni (ABS) ile polikarbonat (PC) birleştirir. Filamanın kritik bir tasarım özelliği, ABS ve PC fazlarının harmanlanmış polimerler oluşturmak için yaygın bir yaklaşım olan basitçe birlikte karıştırılmamasıdır. Bunun yerine, yıldız şeklinde bir PC çekirdeği olan bir ABS filamenti oluşturmak için ARL tarafından geliştirilen özel bir kalıpsız termal çekme işlemi kullanılır. Bağlandıktan sonra filaman, ağır hizmet tipi ABS / PC mezo‐yapısına sahip 3D baskılar oluşturmak için masaüstü kaynaştırılmış filament imalat (FFF) yazıcısında hammadde olarak kullanılır.

FFF yazıcılar, erimiş cama benzer ince erimiş plastik tabakaları yayan ısıtmalı bir nozul ile çalışır. Filaman, bir 3D-baskılı parça oluşturana kadar bir tabaka üst üste gelecek şekilde bir baskı yatağına bırakılır. Benzersiz bir parça üretmek için, nozul, baskı yatağı veya her ikisi de sıcak plastik aşağı doğru hareket ederken hareket eder.

Wetzel, yeni filament teknolojisinde bulunan iki polimerin farklı erime sıcaklıklarına sahip olduğunu söyledi.

Katı cisimler başlangıçta basıldıktan sonra, mukavemet oluşturmak için bir fırına konurlar. Bu tavlama işlemi sırasında, biriken malzeme tabakaları geometrilerini ve formlarını korurken birbirine kaynaşırlar. Bu stabilite, gömülü çerçevenin daha yüksek sıcaklık direncinden kaynaklanır.

Wetzel, “İkinci polimer şekli bir iskelet gibi tutarken geri kalanı erir ve birbirine yapışır.” dedi. “Bir dizi filaman tasarım denemesi ile, yıldız şeklindeki PC çekirdeğinin, filamandaki diğer ABS ve PC düzenlemelerine kıyasla, parça tokluğu ve stabilitesinin üstün bir kombinasyonunu sağladığını tespit edebildik.

“Yaza gelindiğinde, ordu geçiş ortaklarına dağıtılacak filament örneklerine sahip olmayı umuyoruz,” diye ekledi Wetzel. Geri bildirimlerine dayanarak, ARL endüstri ortaklarının yardımıyla üretimi hızlandırabilir ve takvim yılı içinde askerlerin elinde olabilir.

Kaynak: thefabricator.com

422 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!