Yeni Teknoloji Kirli Havadan Enerji Üretiyor

Yeni Teknoloji Kirli Havadan Enerji Üretiyor

Yeni cihaz, havayı temizlemek ve güç üretmek için yalnızca ışığa maruz bırakılmalıdır.(UAntwerpen and KU Leuven)

Antwerp Üniversitesi’nden ve KU Leuven (Leuven Üniversitesi)’den araştırmacılar, havayı saflaştıran ve aynı zamanda güç üreten bir proses geliştirmeyi başardılar. Cihazın çalışması için yalnızca ışığa maruz bırakılması gerekmektedir.

Profesör Sammy Verbruggen (UAntwerp / KU Leuven) ” Bir membranla ayrılmış iki odalı küçük bir cihaz kullanıyoruz” diye açıklıyor. “Bir tarafta hava saflaştırılırken, diğer tarafta ise  hidrojen gazı, bozunum ürünlerinin bir bölümünden üretilmektedir. Örneğin bu hidrojen gazı, bazı hidrojen otobüslerinde halihazırda yapılmakta olduğu gibi, depolanabilir ve daha sonra yakıt olarak kullanılabilir.”

Bu yöntem ile, araştırmacılar iki büyük sosyal ihtiyaca cevap vermektedir: temiz hava ve alternatif enerji üretimi. Çözümün kalbi, araştırmacıların spesifik nanomalzemeler kullandığı membran seviyesine dayanmaktadır. Profesör Verbruggen, “Bu katalizörler hidrojen gazı üretebiliyor ve hava kirliliğini azaltabiliyor” diye açıklıyor. “Geçmişte, bu hücreler çoğunlukla hidrojeni sudan ayırmak için kullanılıyordu. Artık bunun kirli havayla da mümkün olduğunu ve hatta daha verimli olduğunu keşfettik. ”

Bu karmaşık bir proses gibi gözükse de aslında o kadar karmaşık bir proses değil: kullanılan cihaz sadece ışığa maruz bırakılmalıdır. Prosesin temelinde yatan teknoloji, güneş panellerindeki teknoloji ile benzer olduğu için, araştırmacıların amacı güneş ışığını kullanabilmektir. Bu prosesin farkı, elektriğin doğrudan üretilmeyip, üretilen gücün hidrojen gazı olarak depolanması ve bu sırada havanın saflaştırılmasından kaynaklanmaktadır.

“Şu anda sadece birkaç santimetrekarelik ölçekte çalışıyoruz. Daha sonraki aşamada, teknolojimizi endüstriyel olarak uygulanabilir hale getirmek için ölçeklendirmek istiyoruz. Ayrıca, reaksiyonları tetiklemek için güneş ışığını daha verimli kullanabilmek amacıyla malzemelerimizi geliştirmek için çalışıyoruz.”

Kaynak : sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …