Yeni Teknoloji, Suyu Uzaklaştırmaya Yardımcı Olabilir

Yeni Teknoloji, Suyu Uzaklaştırmaya Yardımcı Olabilir

Fotoğraf :  Bu görüntü, çok yüksek bir temas açısını gösteren, oluşturulan bir süperhidrofobik yüzeyde bir su damlasını göstermektedir. Purdue Üniversitesi araştırmacıları, mikrokanallar için iç hidrofobik yüzeyler oluşturmak için yeni bir üretim süreci geliştirdi.

Suyu kolayca iten ve daha az silme gerektiren daha iyi bir ön cam düşünün. Şimdi, aynı teknolojinin doktorların hastalıkları veya anormallikleri daha iyi tespit etmesine izin verebileceğini hayal edin.

Purdue Üniversitesi araştırmacıları, su itmek ve tıbbi elektronik ve diğer cihazları iyileştirmek için süper küçük kanallar yaratan geliştirdikleri bir üretim sürecinde yeni gelişmeler kaydetti .

Donald A. ve Nancy G. Roach Purdue Üniversitesi’nden İleri Üretim Profesörü Yung Shin, “Teknolojimiz, metalik ve polimer malzemeler üzerinde süper hidrofobik veya suya dayanıklı olmayan, düz olmayan , . yüzeyler yaratmanın yenilikçi bir yolunu sunuyor ” dedi

Purdue yöntemi, suyun yüzeye yapışamayacağı veya akışta çok az direnç verdiği küçük kanallar oluşturur . Su veya diğer sıvılar daha küçük soğutma kanalları ve mikroakışkan cihazlar yoluyla gönderilebilir ve yaratılabilir.

Shin, “Teknolojinin özellikle biyomedikal ve elektronik endüstrilerinde birçok potansiyel uygulaması var.Geleneksel yöntemlerden daha etkili soğutma seçenekleri sunuyor ve bir hastadaki sağlıksız koşulları tespit etmek için genel biyosensörlerin ve dolaşım sıvısını kullanan diğer tıbbi cihazların boyutunun küçültülmesine yardımcı oluyor .” dedi.

Shin, ekibin kendi kendini temizleyen yüzeylerde, uçak mikro hidroliklerinde ve ön camlarında teknoloji ve üretim süreci için uygulamalar gördüğünü söyledi.

Shin, ekibin kendi kendini temizleyen yüzeylerde, uçak mikro hidroliklerinde ve ön camlarında teknoloji ve üretim süreci için uygulamalar gördüğünü söyledi.

Kaynak : phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Kişisel Koruyucu Ekipman İçin En Etkili Polimerler Aranıyor

Fotoğraf: Parçacıların farklı malzeme tiplerine farklı olarak nasıl bağlandığını göstermek için floresan kullanma. Kredi: Morgan …