Yeni Zelanda’da Jeotermal Santralde Hidrojen Üretim Tesisi Kurulacak

Yeni Zelanda’da Jeotermal Santralde Hidrojen Üretim Tesisi Kurulacak

Fotoğraf : Mokai jeotermal santrali, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda-Japon ortak girişimi Halcyon Power, Yeni Zelanda’da Mokai jeotermal santralinde 1,5 MW’lık bir hidrojen üretim tesisi kurmak için Canadian Hydrogenics Corp. ile anlaştı. Tesis 2020 yılına kadar üretime başlayacak.

Hidrojen üretimi, yakıt ekipmanı ve hidrojen bazlı yakıt hücresi güç modüllerinin geliştiricisi ve üreticisi olan Kanada merkezli Hydrogenics Corporation, Yeni Zelanda merkezli bir ortak girişim olan Halcyon Power ile Tuaropaki Trust ve Japonya’nın Obayashi Corporation – Yeni Zelanda’da karbonsuz bir hidrojen üretim tesisi için bir anlaşma gerçekleştirdiğini bildirdi.

1.5 MW’lık hidrojen üretim projesinin 2020 yılına kadar faaliyete geçmesi planlanıyor. Tesis, Yeni Zelanda ve Japonya için bir hidrojen tedarik zinciri uygulamak için çalışan Tuaropaki Trust ve Obayashi Corporation tarafından ortak araştırma ve geliştirme girişimlerini destekleyen bir değer olacak. “Yeşil” (karbon nötr) hidrojen, mevcutta Tuaropaki santraline bitişik bulunan Mokai, Taupo’da, uygun maliyetli jeotermal enerjiden elde edilen elektrik kullanılarak üretilecek. Yeni Zelanda’da hidrojen kullanımı, evsel enerjinin yaklaşık % 80’inin yenilenebilir enerji kaynaklarından zaten üretildiği enerji endüstrisi için kritik bir bileşen olma potansiyeli olduğunu göstermekte. Bu proje, bol miktarda yenilenebilir enerjinin, hidrojen şeklinde diğer ülkelere daha kolay bir şekilde ihraç edilmesini sağlayacak.

Hydrogenics’in Başkanı ve CEO’su Daryl Wilson, “Halcyon Power’ı emisyon içermeyen, hidrojen bazlı bir enerji sektörünün geliştirilmesine yönelik çalışmalarında destekleyecek ürün ve hizmetler sunmaktan çok memnunuz” diyerek açıklamalarına şöyle devam etti: “Hidrojen yakıt istasyonlarının geliştirilmesine ve hidrojenin mevcut ulusal enerji altyapısına entegrasyonuna dünya çapında artan ilgi görmeye devam ediyoruz. Yeni Zelanda ve Japonya’daki şirketleri, iç ve dış pazarlara yenilenebilir enerji sağlamak için hidrojenin değerini göstermeye yardımcı olan adımları attığımız için alkışlıyoruz. Hidrojene dayalı enerji çözümlerine olan talep artmaya devam ediyor ve Halcyon ile uzun bir ilişki kurmayı dört gözle bekliyoruz.”

Hidrojenler, Şirket’in endüstri lideri, büyük ölçekli konteynerli PEM elektroliz teknolojisini kullanarak – saatte 250Nm3’e kadar hidrojen üretebilen, yerinde bir üretim tesisi ile sağlanacak. Bu tescilli uygulama, çeşitli girdi ve çıktı aralıklarını karşılayacak şekilde ölçeklendirilmesine izin veren modüler kapasiteye sahip, piyasadaki en küçük ayak izi ve en yüksek güç yoğunluğunu sunmakta.

Kaynak : jeotermalhaberler.com

Okumanızı Öneriyoruz

Ayçiçek Yağı Kutuplarda Korozyonu Önlemeye Yardımcı Oluyor

Rusya’da Kazan Federal Üniversitesi (KFU) araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, ayçiçek yağı kutuplardaki …