Yeni Zelanda’daki İlk Yeşil Hidrojen Tesisi Faaliyete Geçti

Yeni Zelanda’daki İlk Yeşil Hidrojen Tesisi Faaliyete Geçti

Yeni Zelanda’daki ilk yeşil hidrojen tesisi resmi olarak üretime başladı. Taupo’da bulunan 1,5 MW’lık yeşil hidrojen santrali, Halcyon Power tarafından kuruldu ve yakındaki Mokai jeotermal santralinin ürettiği elektriği kullanıyor.

Yeni Zelanda’daki ilk yeşil hidrojen tesisi resmi olarak üretime başladı. Taupo’da bulunan 1,5 MW’lık yeşil hidrojen santrali, Halcyon Power tarafından kuruldu ve yakındaki Mokai jeotermal santralinin ürettiği elektriği kullanıyor. Halcyon Power, Tuaropaki Trust ve Japonya merkezli Obayashi Corporation’ın %50/50 ortak girişimidir.

Halcyon Power proje yöneticisi Aya Inagaki’ye göre, tesisin devreye alınması tamamlandı. Bir komisyon sonrası durum tespiti yapılacak ve 2021’in sonundan önce tamamlanması gerekiyor.

Yeşil hidrojen tesisi 2018’den beri geliştirilmekte ve bildirdiğimiz gibi 2020’de inşaatına başlamıştır. Tuaropaki CEO’su Steve Murray’e göre, tesisin Ocak 2022’ye kadar yurt içinde hidrojen toptan satışına başlaması ve ilk yılında yaklaşık 180 ton üretim yapması bekleniyor. Uzun vadeli hedef, tesisin nakliye, depolama ve yakıt ikmali içeren eksiksiz bir hidrojen tedarik zincirine katkıda bulunmasıdır.

Murray, yeşil hidrojenin sadece fosil yakıtlar için değil, aynı zamanda endüstriyel prosesler için kömürden türetilen hidrojen için de daha sürdürülebilir bir alternatif sunduğunu açıkladı. “Halcyon Power, çevremizi korumak ve alternatif yenilenebilir enerji araştırma ve geliştirmelerini desteklemek için değerlerimizle uyumludur.”

“Bu proje, Yeni Zelanda’nın karbondan arındırılmasına yardımcı olurken, ülkenin hidrojen ve hidrojenle ilgili fikri mülkiyeti bir ulaşım yakıtı olarak ihraç etme potansiyelini ortaya çıkarıyor.” Murray ekledi.

Tuaropaki başkanı Gina Rangi, yeşil hidrojen santralinin Yeni Zelanda’nın 2050 yılına kadar sıfır net sera gazı emisyonu hedefine ulaşma yolunda önemli bir adım olduğunu da belirtti.

Tuaropaki ile birlikte, Yeni Zelanda’da üretim, nakliye ve uygulamayı kapsayan bir hidrojen tedarik zinciri oluşturmayı araştıracağız ve ülkenin yeşillendirilmesine katkıda bulunacağız.” Obayashi Corporation Başkanı Kenji Hasuwa önceden kaydedilmiş bir video adresinde söyledi.

Kaynak : jeotermalhaberler.com

206 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!