Yeniden Yazdırılabilen Kağıt Yazdırılmış Kelimesine Sürdürülebilir Bir Alternatif Öneriyor

Yeniden Yazdırılabilen Kağıt Yazdırılmış Kelimesine Sürdürülebilir Bir Alternatif Öneriyor

Fotoğraf: Prusya mavisi nanotanecikler kullanılarak yapılmış basılmış yeniden yazılabilir kağıt. Yadong Yin’in izni ile Kaliforniya  Üniversitesi, Riverside

Yeni bir nanopartikül kaplama tekniği beş güne kadar dayanan metin yazdırmaktadır. Mark Peplow  Haziran 1, 2017

Tablet bilgisayarların ve e-okuyucuların aynı zamanda birçok yerde olma yetisine rağmen, kağıt alışkanlığımızı tamamen yok edemiyoruz. Her yıl yaklaşık olarak dört milyar ağaç kağıt ya da karton yapmak için kesilmekte ki; bu geniş bir çevre ayak izine sahip enerji tüketen bir proses. Şimdilerde Kaliforniya Üniversitesinde, Riverside, Kimyager olan Yadong Yin ve çalışma arkadaşları bu etkiyi azaltmaya yardımcı olabilecek “yeniden yazılabilir” kağıt geliştirdiler.

Araştırmacılar bilinen kağıdı iki kimyasalın nanotanecikleriyle kapladı: Prusya mavisi, karakteristik rengi veren pigment ve titanyum dioksit, güneş losyonunda kullanılan madde. Ultraviyole ışığın patlaması titanyum dioksit nanotaneciklerinin, Prusya mavisi komşularına elektron bağışı yapmasını sağlar. Bu darbeler, pigmentin rengini gece mavisinden süt beyazına çevirir.

Bu UV ışığını siyah metinle işaretlenmiş şeffaf bir ekran boyunca yansıtarak, araştırmacılar beyaz arka planda mavi metin “yazdırdı”. Metin yaklaşık 5 gün dayanıyor ve sonra kendiliğinden kayboluyor. Yin “Her sabah sadece bir düğmeye basabilirim ve bir yazıcı bana kahvaltıda okumak için dumanı üstünde bir gazete verebilir” dedi.

Yeniden yazılabilen kağıtların önceki versiyonlarına göre önemli bir gelişme şu ki; ayrıca kağıt ısıyla ilk konumuna getirilip, 80 kereden daha fazla kullanılabilir. Bu çalışmada yer almayan; fakat aynı zamanda kendisi de yeniden basılabilir kağıt geliştirme üzerine çalışmalar yapan, Çin’deki Jilin Üniversitesi’nde malzeme bilimci olan Sean X. Zhang “En önemli avantajların yüksek geridönüştürülebilirlik ve kararlılık, kolay işleme, düşük maliyet ve düşük zehirlilik. ” olduğunu söyledi. Buna kıyasla, Amazon’un Kindle Paperwhite için kullanılan elektronik mürekkep gibi teknolojiler, yüklü siyah-beyaz partiküllerin elektronik olarak taşınmasını gerektirir.

Buluşlarını bu yılın başlarında Nano Letters’a rapor etmelerinden beridir, bilim insanları şeffaf ekranı değiştirmek için bir dijital projektörü kullanıyor. Onlar şimdilerde, kağıdın yeniden kullanma sayısını artırma üzerine çalışıyor. Zhang, kilit bir engelin, şirketleri geniş çapta kullanım için ihtiyaç duyulan endüstriyel uygulaması olmayan UV uzaktan kumandaları geliştirmeye ikna edeceğini söyledi. Ticarileştirmenin bir kaç yıl daha uzakta olmasına rağmen, Yin, “Sanayi yatırımcılarıyla çok sayıda görüşme yaptık.” dedi.

Kaynak : scientificamerican.com

504 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!