Doğal gazın, yenilenebilir enerjilerin önündeki en önemli problemlerden biri olan depolamada çözüm olacağı ve yenilenebilir enerjinin geleceğin enerji kaynağı olmasını sağlayacağı belirtildi.

Gas Infrastructure Europe Başkan Yardımcısı Wim Groenendijk, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de yaptığı konuşmada, doğalgazın yenilenebilir enerjinin geleceğe taşıyıcısı olduğunu söyledi.

Yenilenebilir enerjiden doğal gaz elde edilebileceğini kaydeden Groenendijk “Elektriği kullanarak, hidrojen, hidrojenden de gaz oluşturabilirsin. İşte bu yenilenebilir gaz” ifadesini kullandı.

Yenilenebilir gazı elde etmek için birkaç yöntem var. Birincisi, elektriği gaz yakıtına dönüştürme fırsatı sağlayan Power-to-gas’ teknolojisi. Bu yöntemde elektrik enerjisinin yardımıyla su, hidrojen ve oksijene ayrıştırılıyor. Metanizasyon aşamasında hidrojen karbondioksit gazının yardımıyla metan gazına dönüştürülüyor. Metan gazı da doğalgaz şebekesinde depolanabiliyor. Diğeri, kullanım fazlası rüzgar enerjisini gaza dönüştürmek, yani windgas adlı bir konsept. Rüzgârdan elde edilen elektrik enerjisi bu konseptle özel tesislerde depolanmaya elverişli metan gazına dönüştürülebiliyor. Mevcut yöntemlerin tümü elektrolizi kullanarak suyun hidrojen ve oksijene ayrılması için elektriği kullanıyor. Depolanan metan gazı motorlu araç motorlarında, ısıtmada, sanayi fırınlarında ve elektrik santrallerinde yakıt olarak kullanılabiliyor.

Taşımacılık sektöründe, daha çevre dostu bir kaynak haline geldiğinden özellikle kamyonlar ve gemiler için doğal gazın gelecekte ana yakıt kaynağı olacağı öngörülüyor.

Kaynak : enerjigunlugu.net

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.