Yeşil Temiz Su Oluşturmak için Kullanılan Kömür Ürünü

Yeşil Temiz Su Oluşturmak için Kullanılan Kömür Ürünü

Fotoğraf : KAUST (King Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi) bilim insanları, son teknoloji solar tuzdan arındırma teknolojileri maliyetinin çok altında, temiz bir su üretebilen yeni bir teknoloji geliştiriyor.

Sıkıştırılmış ve toz haline getirilmiş kömür blokları, güneş ışığıyla – şebekeden bağımsız bir temelli olarak su saflaştırmada kullanılabilir. Teknoloji ticari ortaklar tarafından, pilot – ölçekli içme suyu üretimine doğru ilerlemektedir.

Deniz suyunu tuzdan çekmek için güneş ışığını güçlü bir şekilde emen koyu renkli malzemeler KAUST’da Andrea Fratalocchi’nin uzun süreli bir araştırma konusudur. Kömürün elektrik üretimi için kullanımının sonlandırılmasındaki ekonomik zorluklar hakkında okuyorken, Fratalocchi kömür için yeni bir olası kullanımından etkilendi. Fratalocchi’nin aklına bir fikir geldi, “İki düşünce bir araya geldi: Neden suyun tuzdan arıtılmasında yeni bir ekonomi için kömür kullanmıyoruz?”

Fratalocchi ve ekibi, toz halindeki kömürü basınç altında birleştirme için zorlayarak üretilen bir mikro gözenekli malzeme, karbonize sıkıştırılmış toz (CCP) bloklarını keşfetmeye başladı. CCP’nin içine ve CCP’ye geçen su akışına destek olmak için, ekip malzemeye pamuk lifleri dahil etti.

Ekip, pamuk liflerin suya temas etmesi için tuzlu su dolu bir kabın içine bir blok bu malzeme yerleştirdi. CCP güneş ışığı ile ısındığında, su cihazdan çekilir ve sıcak yüzeyden buharlaştırılır. Cihazın üzerindeki bir kondensatör tatlı suyu alır. CCP’den geriye kalan tuz deniz suyu ile yıkanabilir.

Fratalocchi’nin laboratuvarında bir doktora sonrası araştırmacı olarak çalışan Marcella Bonifazi, “CCP doğada çokça mevcuttur ve düşük maliyetlidir, ayrıca hafif, çok amaçlı ve imal etme açısından yüksek düzeyde ölçeklenebilir.” diyor. “Cihaz, mevcut son teknoloji solar tuzdan arındırma teknolojilerinin maliyetinin üçte birine yakın bir maliyet ile temiz su üretti.” diye de ekliyor.

Doktora sonrası bir araştırmacı olarak çalışan aynı zamanda cihazı geliştiren Valerio Mazzone, “Cihaz, günya çapında ekonomik su kıtlığı yaşayan 1,6 milyar insana temiz su sağlayabildi.” diye ekliyor. “BM’ye göre, sadece sebze bahçesinin veya küçük ekinlerin ek sulanması için bile olsa, tarımsal üretim için suya erişim, mutlak bir hayatta kalma aracı olan çiftçilik ve güvenilir bir geçim kaynağı olarak çiftçilik arasında fark oluşturabilir.” dedi. Ekip, 16 metrekarelik bir CCP tuz arıtma sisteminin tipik bir dört kişilik ailenin içme, yemek pişirme ve sebze-sulama ihtiyaçlarını yeterince karşılamak için üretilebileceğini hesapladı.

Araştırmacılar, ticarileşmeye yönelik cihazı geliştirmek için Hollanda merkezli PERA şirketi ile ticari bir ortaklık için çalışıyor. Bonifazi “PERA yalnızca içmek ve yemek pişirme gereksinimleri için değil, aynı zamanda temel gıda üretimi için kalıcı bir çözüm olarak acı (tuzlu) su tuzdan arındırma için Brezilya’da bir pilot geliştiriyor ve Brezilya’nın yarı kurak kuzeydoğu bölgesindeki milyonlarca insan için yarar sağlıyor.” diyor.

Araştırma, Advanced Sustainable Systems’te yayımlandı.

Kaynak: phys.org

519 Kez Okundu

Nuran Akalın

1994 Kocaeli doğumluyum. Lisans derecemi Süleyman Demirel Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde tamamladım. Amerika menşeili bir firmada kalite kontrol mühendisi olarak çalışmaya başladıktan sonra plastik ve polimer alanlarına yönelmeye başladım. Bu yüzden kendi deneyimlerimi insanlara aktarabilmek ve daha da fazla bilgi sahibi olmak adına İnovatif Kimya Dergisi'nin bir parçası olmak istedim. İlgi alanlarım: Polimer, plastik, biyomalzemeler. Sürdürülebilirlik ve kimyanın insan vücuduna uygunluğunu temel alan konularla ilgileniyorum.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!