Yüzük Şeklinde Giyilebilir Kimyasal ve Biyolojik Tehdit Dedektörü

Giyilebilir sensörler, kalp hızı gibi vücuttaki işlevleri takip edilebilme kapasitesi ile teknoloji dünyasında devrim yapıyor. Giyilebilir sensörler şık tasarımları ve spor biçimleri ile giyilebilir hale geliyorlar. Artık giyilebilir sensörler vücuda dışarıdan gelen tehditlerin tespit edilmesinde dahi kullanılabilir. ACS Sensors uzmanları bu işlemi yapabilecek cihazların ilk örneklerini rapor etti ve giyilebilir olmaları için onları yüzük şeklinde tasarladı.

CCS Insight isimli küresel analiz firmasına göre, giyilebilir elektronik ürünler 2020 yılına kadar 34 milyar dolarlık bir endüstri haline gelecek. Şu andaki giyilebilir kimyasal sensörler dövme, ağız korumalığı, kol bandı ve saç bandı şeklinde geliştiriliyor fakat bu tip sensörlerin hepsinin karşılaştığı zorluklar var. Örneğin kol üzerindeki bir terleme sensörü faydalı olabilir fakat cihazın başarılı çalışabilmesi için hastaların yeterince terlemesine ihtiyaç var. Sensörler için yoğun, satın alınabilir ve yaygın bir talep var ve bu yaşamın her alanına yayılabilir. Fakat ileri özelliklere sahip sensörlerin fiyatları yüksek olabilir ve üretimlerinde zorluklar olabilir. San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesinden Joseph Wang ve arkadaşları dışarıdan gelen kimyasal tehditleri tespit edebilecek taşınabilir, satın alınabilir ve giyilebilir bir ürün geliştirmek istiyorlar.

Joseph Wang ve ekibi parmağa sürekli takılabilen yüzük şeklinde bir sensör tasarladı. Yüzük, kimyasal ve biyolojik tehditleri tespit eden bir elektrokimyasal sensör ve verileri işleyen ve kablosuz olarak akıllı telefona veya laptopa gönderen bir devre olmak üzere iki parçaya sahip. Bu cihaz, yüzüklerin kimyasal tehditleri geniş bir yelpazede tespit edebilmesine imkan sağlayan voltametrik ve kronoampermetrik ölçümleri gerçekleştirebilir. Ekip geliştirdikleri prototipi, hem sıvı hem de buhar fazında olan patlayıcı madde ve organofosfat sinir ajanlarının tespitine kadar genişletti. Bu yüzük şeklinde dedektör patlayıcı maddeler ve organofosfat sinir ajanlarının tespiti için tasarlanmış olmasına rağmen araştırmacılar, cihazların diğer tehlikeli çevresel veya güvenlik ajanları için genişletilebileceğini söylüyorlar.

Kaynak : acs.org

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.