Zehrin Kimyası

Justin Schmidt zehirin kimyasal özelliklerini açığa çıkarıyor

Bir entomolog olan Schmidt, “sokan böceklerin ağrı skalası” tablosunu oluşturmayla  ünlüdür. Bu tablo, kişisel, acı verici bir tecrübeye dayanarak, kabul edilebilir bir puandan dayanılmaz bir puana kadar böcek ısırıklarının oluşturdukları acıyı sıralar . Babasının odunculuk yaptığı Pennsylvania kırsalında büyüdü. Doğal bir doğa bilimci olup, böceklerden çok etkilendi. Schmidt, kimya dalında kısa sürede The wild of the sting  adlı kitabını yazdı ve birçok ödülün sahibi oldu.

Schmidt, Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde kimya okumayı ve Kanada’nın British Colombia Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Bununla birlikte, kendisi giderek biyolojiye ilgi duymakla birlikte, Georgia Üniversitesi’nde doktora için ABD’ye geri döndü. Gürcistan’ın entomoloji bölümünde danışmanı olan Murray Blum, kendisini “entomoloji ve biyoloji biliminde kimyagerlerin hep ihtiyaç duduğu kişi” olarak tanımlıyor.

Schmidt ve karısı Debbie bir gün karınca toplamaya çıktılar. Tabiki kaçınılmaz olarak, ikisi de karıncalar tarafından ısırıldı. Bu ısırık ağrısı, çocukken  karşılaştığı böcek ısırıkları ağrılarının yaşattığı sıcak yanmadan farklıydı. Ağrısı sekiz saat boyunca devam etti ve bu onu heycanlandırmıştı. Bununla birlikte Schmidt  biyoloji yüzünden cildin etrafındaki tüylerin ve cildinin nemli olmasıyla büyülendi.

Yaptığı Çalışmalar

Schmidt, New Brunswick, Kanada Üniversitesi’nde yapacağı doktoraya takiben, Arizona Tarım Bölgesi’nden Tucson’daki Carl Hayden Bee Araştırma Merkezi’nde çalışmaya başladı. İlk projesi bal arılarının diyetlerinin fizyolojisini ve beslenmesini incelemekti. Karmir arılar olarak da bilinen Africanised arılardaki feromon cazibesini incelemek için bir projeye başladı. Boş zamanlarında, onunla gerçekten ilgilenen şey üzerinde çalıştı: arı zehiri.

Schmidt kimyasal polenler için sentetik feromonlar yaptı. Arıları çekmek için üç kimyasalın yeterli olduğunu keşfetti ve onları yapay boş ağaçlarda gizli ciltlere dahil etti. Beslenme konusunda daha sonraki bir projeden sonra, arıların polenleri nasıl tanımladığına bakan Schmidt, böcekleri sıkıştırmaya yönelik kendi çalışmalarını, Arizona Üniversitesi Böcek Bilim Merkezi ve dünyanın dört bir yanından bir dizi uzmanla işbirliği içinde devam ettirdi.

Kaynak : chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Araştırmacılar Çocukluk Döneminde Sosyal İzolasyondan Zarar Gören Özel Bir Beyin Devresi Keşfetti

Yalnızlık, ruh sağlığı için ciddi bir tehdit olarak kabul edilmektedir. Dünyamız dijital platformlar üzerinden giderek …