Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Bazı Mutfak Dolapları Potansiyel Olarak Zararlı Bileşikler Yayabilir

Bazı Mutfak Dolapları Potansiyel Olarak Zararlı Bileşikler Yayabilir

bazi mutfak dolaplari potansiyel olarak zararli bilesikler yayabilir - Bazı Mutfak Dolapları Potansiyel Olarak Zararlı Bileşikler Yayabilir

Muhtemelen, herkesin havada bulunan poliklorlu bifenil bileşiklerini (PCB’ler) bulmak isteyeceği son yer mutfaktır, ancak bilim adamlarının varlıklarını tespit ettikleri yer tam olarak burasıdır. Geniş ölçüde kanserojen olarak kabul edilen PCB’lerin modern mutfak dolabında istenmeyen bir dolgu macunu yan ürünleri olduğunu söylüyorlar.

Muhtemelen, herkesin havadaki poliklorlu bifenil bileşiklerini (PCB’ler) bulmak isteyeceği en son yer mutfaktır, ancak ACS dergisinin Çevre Bilimi ve Teknolojisi’ndeki yeni bir habere göre bilim insanlarının varlığını tam olarak belirledikleri yer burasıdır.Geniş ölçüde kanserojen olarak kabul edilen PCB’lerin modern mutfak dolabında istenmeyen bir dolgu macunu yan ürünleri olduğunu söylüyorlar.

Bir grup olarak, PCB’ler Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından bilinen insan karsinojenleri olarak sınıflandırılır ve bunların üretimi 1979 yılında ABD’de yasaklanmıştır. Ancak, bu kimyasalların çevrede bulunmaları ve dikkatsizlik sonucu imalat yan ürünleri olarak üretilmeleri nedeniyle, PCB’ler hala ofislerde ve okullarda bulunabilir. Keri C. Hornbuckle ve Iowa Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ndeki meslektaşları, konutlarda ve çevresinde ne kadar ve ne tür PCB’lerin mevcut olduğunu belirlemek istediler.

Araştırmacılar, 22 Ağustos 2017’den 2 Ekim 2017’ye kadar, Iowa’daki 16 evin içinde ve dışında 6 haftalık bir süre için poliüretanla donatılmış pasif hava örnekleyicileri (PUF-PAS) kullanarak PCB’lerin konsantrasyonlarını ölçtüler. Beklenenden çok daha yüksek seviyelerde nörotoksik PCB-47 ve PCB-51 ile PCB-68’i buldular. Konsantrasyonlar,evlerin inşa edildiği yıla bağlı görünüyordu ve son yıllarda yapılan evlerde daha yüksek seviyelerdeydi. Araştırmacılar soba, zemin ve duvarlar dahil olmak üzere çeşitli ev eşyalarından gelen emisyonları test ettikten sonra PCB’leri bitmiş mutfak dolaplarından kopararak buldular. Araştırmacılar, maddelerin modern dolap dolgu macunlarında ortak bir bileşen olan 2,4-diklorobenzoil peroksidin ayrışmasından kaynaklandığından şüpheleniyorlar. Bu bulgu evdeki, daha önceden bilinmeyen bir zehirli kimyasal kaynağını ortaya çıkarmaktadır.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bir havai fisek gosterisi nasil zamanlanir 310x165 - Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Havai Fişek Gösterisi Nasıl Zamanlanır?

Bir Ekstragavanza Yaratan Barut Kontrolü Geçtiğimiz 10 yıl boyunca, büyük havai fişek gösterilerinin sayısında istikrarlı …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com