Okyanus Akıntısıyla Taşınan Plastikler

Okyanus Akıntısıyla Taşınan Plastikler

Gelişen ülkelerdeki insanlar daha varlıklı oldukları için bu durum onların daha fazla plastik almasıyla sonuçlanıyor. Aslında bu bölgelerde plastik kullanmak refahın ve gelişmenin sembolü olarak algılanıyor. Amerika Kimya Derneği’nin haftalık haber dergisi olan Chemical & Engineering News ‘deki bir makaleye göre bu bölgelerde iyi bir atık yönetmeliği yok bu yüzden de birçok plastik okyanusta birikiyor.

Kıdemli muhabir Alexander Tullo yükselen maaşlarla bunu açıklıyor. Gelişen ülkelerdeki insanlara diğer plastik malzemelerle birlikte plastik ambalajlı yiyecek ve içecekler büyük kolaylık sağlıyor. Çevreci bazı vatandaşlar tek kullanımlık plastiklerden kurtulmanın yollarını araştırıyor. Çünkü bu atıklar plajlarda birikiyor ve akıntıyla okyanusa taşınıyor. Sonuçlar gösteriyor ki 2010 yılı boyunca yüzen plastik miktarı 4,8 milyon metre ton ile 12,7 milyon metre ton arasında. Bu atıkların içeriğindeki bazı maddelere kuşlarda ve balıklarda rastlanılmış. Bu durum hem o hayvanlara zarar veriyor hem de onları tüketen insanlara zarar veriyor.

Devlet yönetimleri, siyasi olmayan örgütler (NGOs) ve endüstriler bu sorunu aşmak için birlikte çalışıyor. Son araştırmalar, bu atık plastiğin ana kaynağı olarak Çin, Endonezya, Filipinler, Tayland ve Vietnam’ı gösterdi. Siyasi olmayan örgütlerden gelen teşvikler sayesinde Asya’daki devlet yöneticilerinin birkaçı yeni yönetmelikler uygulamaya koyuyor. Örneğin, Endonezya, belli düzeylere dönüştürülen plastik atıklarını işliyor. Hatta Sri Lanka alışveriş poşetleri gibi tek kullanımlık plastik maddelerin kullanımını yasaklıyor. Şirketler, daha iyi atık yönetimi uygulamaları koymak için devlet yöneticileriyle ve siyasi olmayan örgütlerle çalışıyor ve bilgisayarlarda,ürün kaplarında kullanmak için plastikleri geri dönüştürüyorlar.

Kaynak: phys.org

470 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!