Anasayfa / Bilim İnsanları / Humphry John Moule Bowen

Humphry John Moule Bowen

humphry john moule bowen - Humphry John Moule Bowen

Humphry John Moule Bowen 22 Haziran 1929’da İngiliz bir botanikçi ve kimyagerdi. Bowen, kimyager Edmund Bowen’ın oğlu Oxford’da dünyaya geldi. Ejderha Okulu’na girerek Rugby Okulu’na burs kazandırdı ve daha sonra Oxford’daki Magdalen Koleji’ne götürüldü. 1949’da Gibbs Ödülü’nü kazandı ve meslek hayatına kimyager olarak başlamadan önce 1953’te Oxford Üniversitesi’nde kimya dalında doktorasını tamamladı. Bowen, Oxford’da genç Ronnie Barker’la birlikte ilk yıllarında da yetenekli bir amatör aktördü.

İlk posteri, daha sonra Berkshire’da bulunan Wantage Research Laboratory’de çalışan Atom Enerjisi Araştırma Kuruluşu (AERE) idi. İlk çalışmaları, radyo izotopları ve eser elementlerini, çalışma yaşamı boyunca sürdürdüğü ilgi alanına girmeye başladı. AERE’de iken, 1956’da Avustralya’nın Maralinga kentindeki nükleer denemelere katılarak birkaç ayını radyasyonun çevresel etkilerini incelemek için geçirdi.

Bowen, eser elementleri ölçmeye yönelik farklı araçların kalibrasyonunun, ele alınması gereken önemli bir konunun olduğunu fark etti. Onun çözümü daha sonra Bowen’s Kale olarak bilinen bir malzemenin iyi bir kaynağı üretmekti. Peter Cawse ile birlikte, çok miktarda bitki örtüsü yetiştirdi, daha sonra kurutuldu ve homojen ve dengeli bir madde haline getirdi ve daha sonra dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar tarafından özgürce dağıtıldı. Muhtemelen böyle bir standardın ilk başarılı örneği idi. 1964’te Reading Üniversitesi kimya bölümünde öğretim görevlisi olarak görevlendirildi. Daha sonra 1974 yılında Reader’a analitik kimya alanında yükseldi. Reading’ta Bowen, ürünlerinin potansiyel kullanımlarını araştıran Dunlop’a danışmanlık yaptı. 1967’de Torrey Canyon petrol felaketi meydana geldiğinde, petrolün İngiliz Kanalında yayılmasını önlemek için köpük bombaları kullanmak mümkün olabileceğini fark etti. Orijinal deneyleri laboratuarında küçük bir kova içinde gerçekleştirildi. Zorlu denizler yüzünden o sırada gerçekte tamamen başarılı olmasa da, bu yanal düşünce, kimya ilgisini doğa sevgisiyle birleştirdi ve o zamandan beri limanları ve limanları yağ kaymalarına karşı korumak için etkili bir şekilde konuşlandırıldı. Bowen kimya alanında Biyokimya’da İz elementlerinin iki baskısı (1966 ve 1976) dahil olmak üzere bir takım profesyonel kitaplar yazdı. 1951’den itibaren Bowen, İngiliz Isles Botanik Topluluğu’nun (BSBI) uzun süredir hizmet veren bir üyesiydi. Bir dönem toplantı sekreteri ve iki il için de Floras üreten Berkshire ve Dorset ilçelerine ait resmi bitki kayıtçısıydı. Hayatının sonunda Dorset’teki Winterborne Kingston’a emekli oldu. Ayrıca Oxfordshire Flora’sının botanik verilerinin önde gelen katkılarından biridir. Avrupa’daki, özellikle de Yunanistan’daki turlar konusunda uzman bir botanik rehberi olarak hareket etti.

Humphry Bowen 1970’lerde Berkshire ve Oxfordshire’dan Reading Müzesi’ne geniş bir liken koleksiyonu bağışladı. Bowen Kupasını 1988’de Reading Üniversitesi’nde kurdu; Bölüm II Analitik Kimyada en iyi notları elde eden Üniversitedeki Kimya Bölümü öğrencisi için yıllık bir ödüldü. 9 Ağustos 2001’de öldü.

Yorumlar
Orhun Karakuş - Humphry John Moule Bowen

Hakkında Orhun Karakuş

26 Aralık 1997 tarihinde doğdu. Lise’de Konya’da Fransızca öğrenim veren bir lisede okuduktan sonra Özel İvriz Temel Lisesi’nden mezun oldu. Atatürk Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümüne birincilikle girdi. Sonrasında Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesine bağlı olan Moleküler Biyoloji Ve Genetik bölümüne geçiş yaptı. Kendisi Tübitak’a bağlı ARBİS sistemine kayıtlı yarı zamanlı araştırmacıdır. Buna bağlı olarak 2015 Temmuz’da Harvard Üniversitesi’nden kabul almış ve CERN ( Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi ) Cenevre’den Türkiye’den davet edilen ilk lise öğrencisidir.Halen İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Moleküler Tıp Anabilim Dalında asistanlık yapmaktadır. Aynı zamanda İnovatif Kimya Dergisi'nde İngilizce, Fransızca ve Almanca'dan çeviri yapmaktadır.
Bilimsel İlgi Alanları: Kanser, Kanser İlaçları,Nanoparçacık Teknolojisi,Mutasyonik Hastalıklar,Klon ve İndogene teknolojisi

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

jerome karle 310x165 - Jerome Karle

Jerome Karle

PDF OLARAK İNDİR Jerome Karle 18 Haziran 1918 yılında Amerikada dünyaya geldi.New York devlet okul …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com