Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Robot Kimyagerler Kimyasal Alanları Keşfediyor

Robot Kimyagerler Kimyasal Alanları Keşfediyor

robot kimyagerler kimyasal alanlari kesfediyor - Robot Kimyagerler Kimyasal Alanları Keşfediyor

Robotik sistemler otonom olarak kimyasal reaksiyonları gerçekleştirebilir ve analiz edebilir.

Glosgow Üniversitesi’nin yeni “robot kimyageri” geleneksel kimyayı kendisi dönüştürürek, kimyasal işlemler ve sıralı spektroskopi yöntemleri birleştirilerek eş zamanlı geri bildirim ve analizi gerçekleştirebiliyor. Bununla birlikte,  kimya tecrübesi olamasa da,önceden planlanmış, seçilmiş bileşenlerin sentezini, kimyasal kompleks ve çeşitliliği içeren ürün üretmeyi amaçlıyor.

Lee Cronin önderliğindeki robot geliştiren grup, bu projedeki amacımız “Molekülün yerine reaksiyonu izleyen bir robot yapmak” dedi.  Eğer model daha kapsamlı  olarak uygulanabilirse sadece yeni moleküller değil, yeni reaktifler ve yeni reaksiyon dizileri elde edilebilecek.

Fiziksel olarak, bu robotların oluşturduğu serilerin şırınga pompaları, reaktör dağıtım boruları ve iki enstrüman ard arda sıralı (IR- kütle spektrometreleri ) bunların hepsi özel olarak tasarlanan yazılımlar ile bağlanıyor.Bir kez değiştirildiğinde ve reaktifler temin edildiğinde, artırımlı basamaklara dayanan reaktivite taraması başlatılabilir. Dört potansiyel reaktif ile başlanarak, her biri üç reaksiyon dağıtım borusundan geçerek test edilir. Her reaksiyondan sonra IR spektrum alınarak, ilk substratın spektrumu ile karşılaştırılır. Bu kıyaslamada “ reaksiyon seçim değeri (RSI) ” belirlenir. Potansiyel kombinasyonların hepsi test edilir, yüksek RSI değeri ile eşleşen seçilerek bir sonraki adıma geçilir, burada proses tekrarlanır.

Coronin ve meslektaşları, sistemde çekirdek molekül 1,3-siklopentadien kullanıldığını gösterdi. Özellikle 3 temel adımdan geçebilme yeteneği için seçildi; Diels-Alder reaksiyonu, indirgeyici aminasyon ve amid oluşumu. Bu reaksiyonlar artan kompleksliği önlemek amacıyla seçildi. Her adım algoritma için zorlu bir artış sağladı ve moleküler bazda karakteristik özellikleri araştırmayı amaçlayan, geleneksel çalışmaları takip etmek yerine molekülün potansiyel reaktivitesine odaklanılmasına yardımcı olundu.

Reaktivitenin yollarını tam olarak belirlemek için, robotik kimyagerler, üç farklı sıcaklık ve ortam sürelerinde deney serilerini gerçekleştirdiler. Tüm bu koşullarda, sistemin en reaktif yönteme yönelik, doğru ve güvenilir sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Bu doğruluğun belirlenmesi, robot kimyagerin, giderek artan kompleks reaksiyonları gerçekleştirme potansiyeli ile ilgili daha fazla araştırma yapılmasını sağladı. Coronin “İlk deneylerimizden birinde, programlama olmadan, kimyasal alan keşfi ve karmaşıklığı aradık. Bence reaktifler biraraya getirilip reaktivite incelendiğinde gerçekten ilginç bir noktaya gelinebilir” dedi.

Manchester Üniversitesi’nden Ross King “bu tür otomatk sentezleri ilaç tasarımlarıyla birleştiren çok fazla ticari sürüm ve gelişmeyi sağlayan bir çok sebep var. Kimya ve bilgisayar bilimlerinin her ikisi için de donanım ve yazılım olarak devam eden gelişmeler gibi” dedi. Ross King de reaksiyonlara otonom tepki verebilen bilim insanı geliştirdi. Coronin bu teknolojinin geleceği için iyimser, tek sorunun kimyagerlerin önyargası ile pratik sıvı ve malzeme kullanımı olduğunu belirtti.

Kaynak: chemistryworld.com

Yorumlar
Tuğba Nur Akbaba - Robot Kimyagerler Kimyasal Alanları Keşfediyor

Hakkında Tuğba Nur Akbaba

22 Şubat 1991 Erzurum doğumluyum. Ankara 50. Yıl Lisesi'nden mezun oldum ve 2009 yılında eğitimime Gazi Üniversitesi Kimya Bölümünde devam ettim. 2015 yılında da yine Gazi Üniversitesi Analitik Kimya Anabilim dalında yüksek lisansa başladım. EVS projesi ile Malta'ya gittikten sonra 2017 Haziran ayında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Eczacılık-Analitik Kimya dalında Tübitak proje asistanlığına başladım ve çok severek yer aldığım İnovatif Kimya Dergisi'nde gönüllü olarak çeviri yapıyorum. Böylelikle güncel konuları yakından takip etmem de mümkün oluyor.Ingilizcemi geliştirirken ayrıca Korece öğreniyorum. Bunların yanında yağlıboya çalışmaları yapıyorum ve yeterli eserim olduğunda kendi kişisel sergimi açmayı da çok istiyorum. Ayrıca farklı kültürleri tanımanın insana büyük katkısı olduğuna inanırım, boş vakitlerimde bolca kitap okuyorum ve video izliyorum. Keyifle çevirisini yaptığım yazıları siz de okuyabilirsiniz.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

geri donusturulebilir su bazli yakit gelistirildi 310x165 - Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Geri Dönüştürülebilir Su Bazlı Yakıt Geliştirildi

Electriq Global, yüzde 60’ı sudan oluşan tamamen geri dönüştürülebilir devrimsel bir yakıt geliştirdi. Electriq-Fuel mevcut …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com