Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Su Kullanmadan Tüm Plastikleri Geri dönüştüren Yeni Yeşil Teknik

Su Kullanmadan Tüm Plastikleri Geri dönüştüren Yeni Yeşil Teknik

su kullanmadan tum plastikleri geri donusturen yeni yesil teknik - Su Kullanmadan Tüm Plastikleri Geri dönüştüren Yeni Yeşil Teknik

Klasik plastik geri dönüşüm teknikleri büyük miktarlarda su kullanır. Bu israfı önlemek amacıyla, Ak Inovex’in kurucusu Marco Adame, kısa bir süre önce sıvıların kullanılmasını gerektirmeyen yeni yeşil teknoloji geliştirdi.

Bu yeni teknik geniş bir malzemeler yelpazesi işleyebilir. Örneğin; akrinonitril bütadien sitren (ABS), polisitren ve halihazırda sanayide kullanılan aynı tipte uyarlanabilir makinelerde kullanılan strafor.

Bu teknoloji, her türlü plastiğin 90% ‘ından fazlasını işleyebilir ve geri dönüştürülmüş taneciklerin kalitesinden ödün vermeden üretim maliyetlerini hemen hemen 50% azaltabilir. İşlem sırasında, su israfını önler ve ani sıcaklık değişimlerini gerektiren klasik işlemlerden aşamaları kaldırır.

Klasik geri dönüşüm süreci plastikleri boncuk haline getirmeden önce, plastik kapların yıkanmasını gerektirir. Plastik doğasında nem çeken bir madde olduğu için, suyla temas ettiğinde plastik nemi tutar. Plastiğin suyunu almak için, plastik 180 ºC sıcaklıkta ısı uygulamasıyla kristalleştirlmeli ve daha sonra su ile soğutulmalıdır.

AK Inovex Teknolojisi bu işlemi gerçekleştirir ancak su kullanmadan geri dönüştürülmüş boncuklar üretir. Bu yöntem enerji tüketiminin yarıya inmesine neden olur ve ayrıca derli toplu tasarımından dolayı, işlemi gerçekleştirmek için gerekli fiziksel alanı azaltır. Buna ek olarak, üstün kalitede tanecik elde etmek geri dönüşüm sürecinin kȃrlılığını arttırır.

AK Inovex özel duvarlarla temas ederek plastiklerin soğutulmasından ve plastik boncukların oluuşmundan sorumlu kalkınmayı bütünleştiren üç teknoloji için bekleyen patent kaydına sahiptir.  AK Inovex’in kurucusu Marco Adame

Teknolojinin en büyük avantajı strafor, polisitren, PET ve ABS gibi her türlü plastiği geri dönüştürmek kabiliyetine sahiptir. Plastik boncukların şuan ki üretim kapasitesi iki ton ve araştırma ekibi kapasitesini on tona çıkarmak için çalışıyor.

Yakın gelecekte firma, işletme maaliyetleri daha da azaltmak için beklenen özel bir biyodeterjanlı plastiklerin işlenmesi için uygun ekolojik çamaşır makinesi üretmeyi planlıyor.

Bu proje, Marco Adame ekibinin ve çevre dostu temizlik ürünlerinin üreticisi olan ALINSA grubunun ortak çabalarının sonucuydu.

Kaynak : azom.com

Yorumlar
mmüye Akdiş - Su Kullanmadan Tüm Plastikleri Geri dönüştüren Yeni Yeşil Teknik

Hakkında Ümmüye Akdiş

Merhabalar Ben Ümmüye, 27 Mayıs 1993 İstanbul doğumluyum. Orta Doğu Teknik Üniversitesi/ Kimya Öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Daha önce Atatürk Anadolu Lisesi ve Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesinde stajımı tamamladım. Şu anda Ankyra Danışmanlık da Kimya öğretmeni olarak çalışmaktayım. İlgi alanlarım: polimer, organik kimya, biyokimya ve tekstil ve gıda konuları ilgimi çekiyor. İngilizce her türlüşeyin çevirisini yapmaktan ve okumak konusunda yeterli görüyorum. Kendimi geliştirmek ve bu dergide yardımcı olmak için bazı haberleri çevirmeye başladım. Okuduysanız teşekkürler, gününüz güzel geçsin

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

argeci dyoya kimya odulu 310x165 - Arge’ci DYO’ya Kimya Ödülü

Arge’ci DYO’ya Kimya Ödülü

PDF OLARAK İNDİR DYO’nun Ar-Ge Merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Ar-Ge Merkezleri Performans Endeksi’nin …

Bir Cevap Yazın

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com