Süper Hafif Kristal Alüminyum | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Süper Hafif Kristal Alüminyum

Süper Hafif Kristal Alüminyum

super hafif kristal aluminyum - Süper Hafif Kristal Alüminyum

Alüminyum, halihazırda iletkenliği, düşük erime noktası, alaşımda mukavemeti, pas geçirmezliği sayesinde ve her şeyden önce de aşırı hafif olduğu için oldukça değerlidir. Şimdi, Utah Devlet Üniversitesi’nden araştırmacılar ve Rusya’daki Rostov-on Don’da bulunan Güney Federal Üniversitesi, standart alüminyumdan daha düşük bir yoğunluğa sahip bir kristal alüminyum şeklini yaratmak için hesaplama tasarımını kullandı.

USU kimyager ve araştırmacı Alexander Boldyrev, “Bilinen bir kristal kafesle, bu durumda elmasla, başlamış ve her karbon atomunu bir alüminyum tetrahedron ile ikame etmiştir” dedi.

Süper-tetrahedral alüminyum olarak adlandırılan ortaya çıkan kristal halindeki alüminyum, 2.7 g / cm3 olan normal alüminyum yoğunluğuna kıyasla, santimetre küp başına 0,61 gramlık bir yoğunluğa sahiptir. Karşılaştırıldığında ise çelik,7.75g / cm3 yoğunluğa sahiptir.

Bu, kristal alüminyumdan oluşan bir yığının, 1 g / cm3‘lük bir yoğunluğa sahip olan suyun üzerinde yüzerken; sıradan alüminyum birikiminin dibe batacağı anlamına gelir. Araştırmacılara göre, bu özellikler, uzaya uçuş, ilaç, kablolama ve daha hafif, daha az yakıt tüketen otomotiv parçaları için oldukça faydalı olacak. Uzaya uçuş önemli, çünkü eklenen her kilogram bir roketin maliyetini ve kalkış zorluğunu arttırır.

Ancak Boldyrev, ekip henüz üretmeden de üretmenin ucuz olacağını ve hesaplamanın yüksek elastikiyeti gösterdiğini ekledi. Ancak, hala öğrenilmesi gereken çok şey var. Örneğin, ne kadar güçlü.

Araştırmacılar için bir sonraki adım, daha yakından incelenebilmesi için süper-tetrahedral alüminyum üretmeye çalışmak.

Kaynak : materialsforengineering.co.uk

Yorumlar
Merve Çöplü - Süper Hafif Kristal Alüminyum

Hakkında Merve Çöplü

1994 yılında Çorum’da doğdu. 2012 yılında Çorum Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun oldu ve aynı sene Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazandı. İngilizce hazırlıktan muaf olarak lisans eğitimine başladı. 2015 yılında MTA Genel Müdürlüğü’nde staj yaptı. 2015-2016 eğitim döneminde Erasmus+ programıyla gittiği Almanya RWTH Aachen Üniversitesi’nde bir sene eğitim gördü. Tenis, dans, seyahat, çizim, müzik gibi ilgi alanlarına sahip. Şubat 2017’de İnovatif Kimya Dergisi çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yaslanmanin etkileri geri alinabildi 310x165 - Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Yaşlanmanın Etkileri Geri Alınabildi

Bilim adamları laboratuvar ortamında yaptıkları çalışmalar neticesinde büyümüş insan hücrelerinde yaşlanmanın etkilerini geri almayı başardılar. …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com