Sürdürülebilir Bir Gezegen için Kimya! | İnovatif Kimya Dergisi
Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Sürdürülebilir Bir Gezegen için Kimya!

Sürdürülebilir Bir Gezegen için Kimya!

surdurulebilir bir gezegen icin kimya - Sürdürülebilir Bir Gezegen için Kimya!

Karbon dioksiti indirgemek için yeni manganez katalizör

Kimyacılar karbon dioksiti karbon monoksite indirgeme kabiliyeti son derece seçici bir katalizör geliştirdiler. Karbon monoksit akabinde yararlı kimyasallar geliştirmek için kullanılabilir.

İspanya Katalonya’daki Kimyasal Araştırma Enstitüsü’ndeki araştırmacılar ile birlikte Beatriz Royo Laboratuvarı’ndaki ITQB NOVA kimyagerleri bir sera gazı olan karbon dioksiti karbon monoksite indirgeyebilen son derece seçici bir katalizör geliştirdiler. Karbon monoksit akabinde yararlı kimyasallar geliştirmek için kullanılabilir. Sonuçlar yalnızca Angewandte Chemie International Edition’da yayınlandı.

Sürdürülebilir kimyasal araştırmalarda hammadde olarak yenilenebilir enerji ve karbon dioksit kullanan katkı değerli kimyasallar ve yakıtların büyük ölçekte üretimi büyük bir sorundur. Atmosferik CO2’in meta ürünlerine dönüştürülmesinde, CO2’in elektrokimyasal indirgenmesi çok ilgi çekici bir araç olarak görülmektedir. Bu çalışmada, araştırmacılar diğer manganez bazlı katalizörler için şimdiye kadar bildirilen değerleri aşarak, dikkate değer aktivite ve üretkenlikle CO2‘nin CO’e elektrokatalitik indirgenmesini gerçekleştirebilen N-heterosiklik karbenleri taşıyan yeni bir manganez kompleksleri ailesi geliştirdi. İlginç bir şekilde, bu süreçte faaliyet gösteren aktif türleri belirleyebildiler.

Organometalik Kataliz Laboratuvarı’nın grup lideri olan Beatriz Royo, ” CO2’in aktivasyonu için ilk saf organometaik manganez komplekslerini sentezledik ve bu komplekslerin karbon dioksiti karbon monoksite dönüştürmede eşi benzeri görülmemiş bir katalitik aktivite sergilediklerini öğrendiğimiz için çok heyecanlıyız” dedi. ” CO2’nin karbon monoksite elektokimyasal indirgenmesi, CO2’nin ucuz ve yenilenebilir karbon kaynağı olarak kullanılmasında önemli bir adımdır.”

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Berna Kuzu - Sürdürülebilir Bir Gezegen için Kimya!

Hakkında Berna Kuzu

1992 yılında Sakarya'da doğdu. 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne başladı. Türk Standartları Enstitüsü, Özler Plastik ve İşbir Sentetik şirketlerinde stajını tamamladı. Kasım 2017'de gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

abdde hidrojen istasyonlarinda yakit kitligi goruluyor 310x165 - ABD’de Hidrojen İstasyonlarında Yakıt Kıtlığı Görülüyor

ABD’de Hidrojen İstasyonlarında Yakıt Kıtlığı Görülüyor

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde özellikle de Los Angeles bölgesinde birçok hidrojen istasyonunda yakıt bitmiş. Peki hidrojen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com