15 Milyon Amerikalı’nın İçme Suyunda Florinlenmiş Kimyasallar

15 Milyon Amerikalı'nın İçme Suyunda Florinlenmiş Kimyasallar

Endüstriyel tesislerinden, askeri üslerden ve itfaiyeci eğitim alanlarından 162 su sisteminde bileşikler bulundu.

27 ülkedeki yaklaşık 15 milyon Amerikalı Boston’daki kar amacı gütmeyen Çevresel Çalışma Grubu ( EWG ) ve Kuzeydoğu Üniversitesi’ne göre ulusal çapta dört düzine endüstri ve askeri kaynaklardan florinlenmiş kimyasallar ile kirlenmiş içme suyunu içiyor. Perfloro oktan sülfonik asit ( PFOS) ve Perfloro oktanoik asit içeren ( PFOA) bu maddeler ABD’de 162 su sisteminde bulundu.

Çevresel Koruma Ajansı (EPA) sadece Perfloro oktanoik asit için 20 ppt, Perfloro oktan sülfonik asit için 40 ppt üzerindeki florinlenmiş kimyasalları raporlamayı şart koşuyor. İşaretlenmiş su kaynaklarının  1 ppt aşmış seviyesi vardı ki bu Harvard ‘dan Phillipe Grandjean ve Lowell’daki Massachusetts Üniversitesi’nden Richard Clapp tarafından 2015’de hesaplanan güvenli uygulama limitidir.

Florinlenmiş kimyasalların çevrede devamlı bir şekilde kaldığı ve biyolojik olarak biriktiği bilinir, ve hayvansal çalışmalar yeniden üretim ve gelişmeyi etkileyen bunların zehirli olduğunu gösterir.Bu bileşikler her ne kadar sınırlı olsalar da ve insanlar üzerinde sağlık açısından etki yaratmasalar da , bunların çevredeki devamlılığının maruziyet yarattığına ve hastalıklara sebep olabileceğine dair ilgi büyüktür.

Çevresel Çalışma Grubu ve Kuzeydoğu bilim insanları , üretim tesislerinden , askeri hava üslerinden , sivil hava alanlarından ve itfaiyeci eğitim alanlarından kaynaklanmış PFC ( florinli karbonlar ) kirlenmesini içeren tüm toplumsal belgelenmiş olayların bilgisini ve EPA’dan aldıkları içme suyu verilerini birleştiren interaktif bir harita yapma konusunda iş birliği yaptılar. 47 bölgenin florinli karbonların kaynağı olduğu bilinmekte ya da şüphelenilmektedir, 21 kaynak askeri üs, 20 ‘si endüstriyel tesis ve 7’si sivil itfaiyeci alanı ve bazı bölgeler de çoğul kaynaktan kirlenme içermektedir.

Fakat araştırmacılar bu su sistemlerinin içindeki florinli kimyasallar ( PFC ) ın içeriğinin sonuçların gösterdiğinden çok daha fazla olabileceğini belirtiyorlar. Araştırmacılar EPA test programının 10,000 müşteriden daha az su sistemlerinin küçük bir yüzdesini kapsadığına ve Amerikalıların 3 de birinin içme suyunu sağlayan özel kuyuların içerilmediğine dikkat çekiyorlar.

Bill Walker  , Çevresel Çalışma Grubunun yönetici editörü ‘’Geçen sene EPA ‘ya bu kimyasalların büyük bir miktarda kullanıldığı veya üretildiği bütün yerlerin bir listesini istediğimize dair dilekçe verdik, fakat bireysel vatandaşlara ve devlet ve bölgesel yöneticilere hiç cevap vermediler , onlar kendi başlarına iş yapıyorlar. ‘’ dedi. ‘’Bazı durumlarda , devletin yöneticileri EPA hareketinin eksik kaldığı durumlarda konuları kendi ellerine alıyorlar.’’ diye ekledi.

Aslında, Walker Vermont’un, New Jersey’in ve Minnesota’nın EPA’nın izin verdiğinden beşte bir oranında daha az olduğu durumları kendi sağlıksal kabul limitleri olarak yayınladığını not düşüyor.

Walker Chemistry World’e ‘’ Washington DC ‘deki politik durumla beraber , EPA’nın bu konu üzerine yakın zamanda gideceğine dair bir güvenimiz yok ve bu nedenle bazı eyaletlerin konunun üzerine gittiği gerçeği ile cesaretlendik. ‘’ dedi.

Kaynak : chemistryworld.com

616 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!