Bilim İnsanlarından Yeni Rekor : Dünyanın En Küçük Kardan Adamı

Taramalı elektron mikroskupu ile oyulmuş 3 mikrometrenin biraz altında

Kanada Western Üniversitesi’ndeki batı nanofabrikasyon tesisindeki operatör, sadece 3μm uzunluğunda küçük heykelin yeni bir rekor kırdığını belirtti.

Western Üniversitesi’nden Tadd Simpson daha önce 2005 yılında kardan adamı tesadüfen yaptı. Nano ölçekli gözeneklerle donatılmış bir polimer film üzerine izole edilmiş silika küreler oluşturmak için uğraşırken bulmuş. Film çıkarıldığında izole edilmiş küreler geri bırakıldı fakat bazı durumlarda gözenekler daha derindi ve dimer oluşturmak için birden fazla silika küresi düştü ve nadiren de olsa bir dimer üst üste yığılıp kalabilir, başka silika küreler üç top oluşturdu henüz kolları ve yüzü yoktu.

Bu yıl Simpson eski örneklerini buldu ve laboratuvarda odaklanmış iyon demeti cihazını kullanarak kardan adamın gözlerini ve ağzını oluşturdu. İyon demeti platin katman için de kullanılabilir ve bu yüzden heykel için kol ve burun yapıldı. Her bir silikon kürenin çapı 0.9μm, kardan adam sadece 3μm’dan daha küçük büyüklükte yapıldı.

İngiltere’de Surrey Üniversitesinden Ulusal Fizik Laboratuvarı Araştırma Görevlisi David Cox nano-kardan adamın 2009 yılında yine oluşturulduğunu hatırlattı. Kardan adam benzer şekilde yapılmıştı, diğer kardan adam biraz daha büyüktü 30μm’nin biraz altında , yani yaklaşık 10 kat daha büyüktü.

Kaynak : scientificamerican.com

Okumanızı Öneriyoruz

Kentsel Hava Kirliliği COVID-19’u Daha Ölümcül Yapabilir

Yeni araştırma, hava kirliliğinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Koronavirüs salgınına ölümcül bir etkisi olabileceğini açığa çıkarıyor. …