Jan Boldingh

jan boldingh - Jan Boldingh

Jan Boldingh 3 Ocak 1915 yılında Endoneya’nın Bogor kentinde doğmuştur. Boldingh Utrecht Üniversitesi’nde kimya okumuştur . 1942 yılında Fritz Kögl grubundaki oksinlerin üzerinde “Spermatik oksijensizleştirme öncesi sentezleme onderzoekingen” tezi için doktorasını almıştır. Eindhoven’daki Philips Natuurkundig Laboratuarında kısa bir süre çalışmış ancak 1944 yılında Unilever’e taşınmıştır (1944: Rotterdam’daki Van den Bergh & Jurgens araştırma departmanı; 1946: Zwijndrecht’teki araştırma departmanı; 1955: Vlaardingen’deki Unilever Araştırma Laboratuvarında çalışmıştır). 1952-1967 yılları arasında Boldingh ve HA Boekenoogen, laboratuarı biraraya getirirken, 1967 yılından sonra 1980 yılında emekli oluncaya kadar laboratuvarı tek başına yönetmiştir. Boldingh, 1964 yılından itibaren aynı anda Utrecht Üniversitesi’nde Profesör Organik Kimya görevinde bulunmuştur.

Boldingh, gaz kromatografisi ve kütle spektrometrisi, NMR ve diğer spektroskopi formları gibi bir dizi yeni analitik tekniği tanıttı ve endüstriyel bağlamda karmaşık problemleri incelemeye başlamıştı. Boldingh, beslenme araştırması ve özellikle yağların beslenmedeki rolü ile çok ilgililenmiştir. David A. van Dorp’un, prostaglandinlerin (özellikle arachidonik asit ve prostaglandin E2) öncü maddesi olan doymamış yağ asitlerinin rolüyle ilgili çalışmalarını teşvik etmişti. Unilever Laboratuvarı, Sune K. Bergström’le yoğun bir şekilde işbirliği yapmıştı. Bu alanda yaptığı çalışmalar için 1982’de Nobel ödülü almıştı.4 Ağustos 2003 yılında Schiedem de öldü.

Yorumlar
mer Aksu - Jan Boldingh

Hakkında Ömer Aksu

27 Kasım 1993 tarihinde İstanbul'da doğdu. 2012 yılında Beykoz Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi'nden mezun olup aynı yıl Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ni İngilizce-Kimya Bölümünü kazandı. 1 yıl hazırlık qğitimini tamamladı.Kimya bölümü 3.sınıf ögrencisi olarak lisans eğitimine devam etmekte ayrıca organik laboratuvarında araştırma görevi yapmakta.Gönüllü olarak İnovaktif Kimya Dergisi'nde İngilizce çeviri yapmakta.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

venkatraman ramakrishnan 310x165 - Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com