AB Gıdadaki PFAS’a Sınır Koyuyor

AB Gıdadaki PFAS'a Sınır Koyuyor

Avrupa Birliği’ndeki yasa düzenleyiciler, tüketicileri gıdalardaki per- ve polifloroalkil maddelerden (PFAS) korumak için yönergelerini güncellediler. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nden (EFSA) 17 Eylül’de yayınlanan en son öneriler, gıdadaki dört PFAS’a – perflorooktanoik asit (PFOA), perflorooktan sülfonik (PFOS), perflorononanoik asit (PFNA) ve perfloroheksan sülfonik aside ( PFHxS) karşı maruziyet için bir sınır belirledi. EFSA daha önce PFOA ve PFOS için de ayrı limitler önermişti.

EFSA’nın dört PFAS için önerilen yeni sınırı, haftada 4.4 ng / kg vücut ağırlığıdır. EFSA bu sayıyı, PFAS’ın insanların aşılara karşı bağışıklık sisteminin tepkisini azaltma yeteneğine dayanarak belirledi. EFSA, 2018’de gıdalardaki PFAS hakkında rehber bilgileri yayınladığında, temel sağlık etkisi olarak kolesterolün arttığını düşündü. EFSA’nın risk değerlendirmesine göre, kan serumu verileri ve tahmini maruziyetler, AB’deki bazı kişilerin yeni eşik seviyesini aştığını göstermektedir.

PFAS, tekstil, yangın söndürme köpüğü, elektronik ve gıda ambalajı dahil olmak üzere çok sayıda üründe bulunan bir sentetik kimyasal sınıftır. Su ve gresi çekme yeteneği ile bilinen, PFAS çevrede kalıcığı ve birçok içme suyu kaynaklarını kirletme özellikleri de vardır. Bazı PFA’lara maruz kalma, bağışıklık ve hormon bozuklukları ile bağlantılıdır.

EFSA’nın risk değerlendirmesinde değerlendirdiği dört kimyasalın, insanlarda biyolojik olarak biriken gıdalardaki ana PFA’lar olduğunu söylüyor. EFSA, PFA’ların birçok gıdada bulunduğunu, ancak çoğunun balık, meyve ve yumurtada bulunduğunu söylüyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi 2019’da çeşitli gıda ürünlerinde 16 PFAS’ı değerlendirdi. Ajans, örnek büyüklüklerinin sınırlı olması nedeniyle verilerden herhangi bir sonuç çıkaramayacağını iddia etti. Buna rağmen, gıdalardaki PFAS seviyelerinin insan sağlığı için bir risk oluşturduğuna dair hiçbir gösterge bulunmadığını kaydetti.

Kaynak: cen.acs.org

618 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!