AB Sağlık Yetkilileri Virüs ile Yaşamayı Öğrenmemiz Gerekeceğini Söylüyor

AB Sağlık Yetkilileri Virüs ile Yaşamayı Öğrenmemiz Gerekeceğini Söylüyor

AB’nin üst düzey sağlık yetkilisi Avrupalıların; sosyal mesafe kuralının kalıcı olduğunu kabul etmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Stella Kyriakides, Avrupa Sağlık ve Gıda Güvenliği Komiseri, Euronews’e; güvenli ve etkili bir aşının yaygın bir şekilde bulunana kadar ülkelerin yeni normal hayatına uyum sağlamaları gerektiğini ve virüsün yayılımını kontrol altında tutmak için ellerinden geleni yapmaları gerekeceğini ifade etti.

Bu zamana kadar Avrupa genelinde en çok etkilenen ülkelerden olan İngiltere, İtalya, İspanya ve Fransa’dan 2.5 milyondan fazla COVID-19 vakası olduğu bildirildi.

Euronews Kahvaltı Programı olan “Good Morning Europe”a verdiği röportajda Kyriakides; ” Kısıtlama kaldırıldıktan sonra, bir çok ülkede insanlar normal yaşantılarına geri dönme isteği hissettiler.” diyor.

“Bu mümkün değil. Virüs ile yaşamayı ve normalin yeni türü ile yaşamayı öğrenmemiz gerekecek.”

Kyriakides pandemiye uzun süreli çözüm bulma umudu, etkili ve güvenli bir aşının geliştirilmesinde esas olduğunu fakat bu süreç daha bir çok ayı alabileceğini ve o zaman dahi bir takım zorluklar olacağı konusunda uyarıda bulundu.

“Aşı başarılı olduğunda bile, ilerleyen günlerde bu pandemi durumunun çözümü olduğu anlamına gelmez. Dikkatli olmaya devam etmek zorundayız.” Kyriakides açıkladı.

Komiser, virüsünde yayılmasını frenlemek için çabaları da aktardı. Üye devletler, ortak bir noktada buluşmalı hedeflemeli, genellikle nüfus ve bir bütün olarak toplum üzerinde halk sağlığı tedbirleri yankılarına dikkat eder.

Kyriakides, ” Bu pandemiyi kontrol altına almanın yolu, gerektiği zamanda daha fazla test, temas takibi yapmak ve izolasyondur. Genelleştirilmiş karantinalardan kaçınmamız, ekonomi için, toplum için son derece önemlidir.”diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak : euronews.com

398 Kez Okundu

Buse Çakmak

Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur. Meraklı, sorgulamayı araştırmayı seven, öğrenmeye istekli bir bireydir. Güncel gelişmeleri takip edebilmek, okuyup öğrendikleri ile kendisini geliştirebilmek için; İnovatif Kimya Dergisi Haber Çeviri Ekibi'ne katılmıştır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!