adidas-3d-yaziciyla-uretecegi-ayakkabi-icin-plastik-okyanus-atiklari-kullanacak

Adidas, geçtiğimiz Haziran ayında neredeyse tamamen geri dönüştürülmüş okyanus atıklarından yapılan bir ayakkabı modelinin tanıtımını yapmıştı. Söz konusu konsept spor giyim markasıyla dünya çapında okyanus kirliliğiyle savaşan kuruluş Parley arasındaki işbirliğinin de bir başlangıcıydı. Adidas bu işbirliği doğrultusunda ortaya koyduğu çabaları bir adım daha ileri götürmeye karar vermiş gibi görünüyor.

Firmanın 3D yazıcıyla üretilecek olan yeni tasarımında genellikle balık yakalamak için kullanılan materyaller olan geri dönüştürülmüş polyester ve uzatma ağlarından yararlanılacağı açıklandı. Söz konusu ayakkabbının üst tarafı da ürünün tamamen çevre dostu olmasını sağlaycak biçimde okyanustan çıkarılan plastik malzemelerden üretilecek.

Geçtiğimiz ay tanıttığı Futurecraft 3D modeliyle 3D yazıcı teknolijsi alanında önemli çabaları olduğunu gösteren firma, Parley’le yaptığı işbirliği kapsamında asıl amaçlarının tüketicilere tamamen geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen ürünler sunmak olduğunu belirtiyor.

Kaynak : bonpurloryan.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.