Adli Toksikolojik Analizde Numune Hazırlamanın Büyük Önemi

Adli Toksikolojik Analizde Numune Hazırlamanın Büyük Önemi

Analitik enstrümantasyonda (kütle spektrometreleri ile birleştirilen gaz ve sıvı kromatografları) duyarlılık ve hız arttıkça, adli bilimciler analiz için numune hazırlama (kan, idrar vb.) ve daha verimli yaklaşımlar için kendilerini engelleyebilirler.

WİRES Forensic Science’daki bir makalede, Bostan Üniversitesi Tıp Fakültesi (BUSM) Biyomedikal Adli Bilimeler Programı’ndan araştırmacılar, örnek hazırlama tekniklerine genel bir bakış ve Adli Toksikoloji vakalarında karşılaşılabilecek rutin örnek türleri hakkında bilgi vermektedir.

Adli Toksikoloji, uyuşturucuyla kolaylaştırılmış suçlar, alkol veya diğer uyuşturucuların bir kişinin ölümünde oynayabileceği rolün anlaşılması ve etki altındaki durumlarda araç kullanırken karmaşık çoklu ilaç kullanımı da dahil olmak üzere çok çeşitli senaryoları kapsar. Vakalar kadar değişken, biyolojik numunelerdeki ilaçların veya diğer bileşiklerin nasıl tanımlanacağına ek olarak biyolojik matrislerin bileşimi de vardır. Bu, bilim insanının araç kutusunda sahip olduğu çok çeşitli örnek hazırlama yaklaşımları sağlamıştır. BUSM’de Anatomi ve Nörobiyoloji Profesörü Sabra R. Botch-Jones, MS, MS, MA, ilgili yazar Sabra R. Botch-Jones, “çalışmamız, toksikolojik analizin kapsadığı örnek tiplerindeki değişkenliği ve şu anda mevcut olan çok çeşitli örnek hazırlama tekniklerini vurgulamaktadır.” dedi.

Araştırmacılara göre; biyolojik matrisin seçimi, toksikoloğun almaya çalıştığı beklenen cevaba bağlıdır. Uyuşturucu kullandığından mı şüpheleniliyor? Eğer öyleyse, mevcut ilaçları ve numunede ne kadar olduğunu değerlendirmek için bir kan veya oral sıvı örneği en iyisi olabilir. Bozulmuş sürüş durumunda, ilacın sürücünün aracı güvenli bir şekilde kullanma yeteneğini etkileyip etkilemediğini değerlendirmek için uygun bir örnek elde etmek çok önemlidir. İlaçlar kullanıldığında, insan vücudu ilacı parçalayacak veya metabolize edecek ve sonunda salgılayacaktır. İnsan vücudu ilaçlar ve metabolitleri, saatler ve hatta günler boyunca vücuttan atılabilir veya çıkarılabilir. Örneğin, bir numunenin alınmasında veya uyuşturucudan şüphelenilen bir suçun bildirilmesinde bir gecikme varsa, bir idrar örneği en iyisi olabilir. Eğer çok fazla zaman geçtiyse, bir saç örneği şüpheli bir ilaca veya başka bir bileşiğe maruz kalmayı belirlemek için uygun bir seçenek olabilir.

Enstrümantasyonda olduğu gibi, numune hazırlama araçları da zaman içinde ilerlemiştir. Katı faz ve daha yakın zamanda desteklenen sıvı ekstraksiyonu, biyolojik numunedeki istenmeyen malzemelerin silika veya diyatomlu toprak gibi doğal malzemelerden oluşan katı bir yüzeyde tutulmasını sağlar. Bu ekstraksiyon araçları, ilgilenilen ilaçları içeren temiz özler sağlayabilir ve poli ilaç vakaları ile uğraşırken laboratuvar verimliliğine yardımcı olabilecek çok çeşitli ilaçların geri kazanılmasına yardımcı olabilir.

“Araştırmacılar, insan vücudunda hangi maddelerin olabileceğini belirlemeye çalışırken aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi biyolojik örneğe sahipler, fakat araştırma sorularını cevaplamaya yardımcı olmak için doğru olanı seçmeleri önemlidir. Analiz için örnek hazırlamak ne kadar önemliyse, seçimi de aynı derecede önemlidir. Bu çalışma, rutin biyolojik numunelere, bileşenlerine ve bunları aşağı akış analizi için işlemenin yollarına genel bir bakış sunmaktadır.” diye açıklıyor Botch-Jones.

Kaynak: phys.org

743 Kez Okundu

Haşim Ertek

1999 Yozgat doğumluyum. Lisemi Sorgun Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Acil Tıp Teknisyeni dalı olarak bitirdim. Şu an Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kimya bölümü 4. sınıf lisans öğrencisiyim. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri okuyorum. TÜBİTAK 2209-A projesinde proje yürütücüsü ve ARDEP 1001 projesinde proje görevlisi olarak çalışıyorum. 2. Uluslarası Kanser Günleri’nde 2 tane bildiri yayınladım. Bir seneyi geçkin İnovatif Kimya Dergisinde gönüllü olarak çalışıyorum. Kimya alanında çalışmalarımı ve güncel kimya haberlerini öğrenmek için İnovatif Kimya Dergisinin Dergi ve Yazar ekibinin bir parçası oldum. İlgi alanlarım: İnorganik Kimya, Biyoinorganik Kimya,ilaç Kimyası, Kanser ve Spektroskopi.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!