Recordati İlaç 12 ilacı Türkiye üretim portföyüne ekleyecek

Recordati İlaç Türkiye yeni üretim tesisinde üretime başlıyor. Halihazırda 76 formda 52 ayrı ürün üretilebilen tesiste portföye 12 ürün daha eklenecek.

İtalya merkezli Recordati İlaç Grup Başkan Yardımcısı ve Güneydoğu Bölge Direktörü İsmail Yormaz, Çerkezköy üretim tesislerinin tamamlandığını ve Nisan ayı başında resmi açılış törenini yapmayı planladıklarını açıkladı. DÜNYA’nın sorularını yanıtlayan Yormaz, yeni tesiste mevcut portföylerine ilave olarak 2 yeni ürünün üretimine başladıklarını, gelecekte de 10 ürünü portföye ekleyeceklerini belirtti.

Çerkezköy üretim tesislerinin 50 milyon dolara tamamlanarak, Türkiye toplam yatırım tutarının 255 milyon dolara ulaştığını belirten Yormaz, Recordati İlaç’ın Türkiye’deki yeni üretim tesisinde 76 formda 52 ayrı ürün üretildiğini kaydetti. Türkiye üretimi üzerinden ihracat için çalışmaların sürdüğünü bildiren İsmail Yormaz, içerisinde Gürcistan, Azerbaycan, Yemen ve Moldova’da ruhsat süreçlerinin devam ettiğini, Türkiye operasyonu üzerinden BDT ve Ortadoğu-Kuzey Afrika ülkelerine ihracata odaklandıklarını vurguladı.

Recordati Grup Başkan Yardımcısı ve Güneydoğu Bölge Direktörü İsmail Yormaz, 76 formda 52 ayrı ürün üretildiğini, yıllık 80 milyon kutu ilaç üretim kapasitesine ulaştıklarını kaydetti. Yeni yatırımın 100 kişilik ilave istihdam yarattığını belirten Yormaz, yeni üretim tesislerinin şirket ürünlerinin yüzde 90’ını üreteceğini anlattı. Şirketin Türkiye’de büyümeye devam edeceğini ve ihracat için de çalışmaların başladığını kaydeden İsmail Yormaz, “İhracat için öncelikli olarak ülkelerin ruhsatlandırma, pazar dinamikleri, fiyatlandırma gibi konularda detaylı analizlerinin yapılması gerekiyor. Öncelikli hedef bölgelerimiz CIS ve MENA bölgeleri. 2014 yılı ilk 6 ay içerisinde Gürcistan, Azerbaycan, Yemen ve Moldova için satış ve dağıtım anlaşmalarımızı imzaladık ve çalışmalarımızı başlattık. Bilindiği gibi fiili ihracatı gerçekleştirebilmek için öncelikle bu ülkelerde ürünlerimizin ruhsatlanması gerekmekte. Yeni üretim tesisinin de devreye girmesiyle kapasite artımı sonucunda ihracat yapacağımız ülkelerin sayısını artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Güncel döviz kuruna geçilmeli

İlaç piyasasında, kamu alımlarında hesaplamada kullanılan Avro kurunun güncel kur olmadığını ve daha düşük bir seviyeden hesaplandığını hatırlatan Yormaz, sektörün bütün paydaşlarının Avro kurunun güncel kur olarak uygulanmasını talep ettiğini hatırlattı. Yormaz, “İlaç bütçeleri endüstrinin sürdürülebilirliğini destekleyecek şekilde belirlenmeli ve tasarrufa yönelik düzenlemelerde fiyat odaklı tedbirlerden vazgeçilmelidir” diye konuştu.

Kaynak : dunya.com

1.106 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!