Alerjiler için Olası Bir Tedavi

Alerjiler için Olası Bir Tedavi

İsviçre Alerji ve Astım Araştırma Enstitüsü Tarafından;

İsviçre, Japonya ve ABD’den bilim adamları, mast hücrelerinin yalnızca alerjik reaksiyonu başlatan “kötü adamlar” olmadığını, aynı zamanda “iyi bir yanı” olduğunu keşfettiler: Büyük miktarlarda alerjik iltihabı baskılayan T-düzenleyici (Treg) hücre üretimine yol açarlar. Bu, alerjilerle baş etmenin yeni bir yolunun temeli olabilir.

Araştırmacılar, vücudun aşırı bağışıklık reaksiyonu ile tepki vermesini durduran bir mekanizma keşfettiler. Bu yeni bir tedavinin temeli olabilir.

Alerjisi olan çoğu insan, yaşamları boyunca ilaç almak zorundadır: Vücutları, çevreden gelen proteinlerin bir bağışıklık reaksiyonu oluşturacak kadar “tuhaf” olduğunu “düşünür”. Şimdiye kadar, vücudun aşırı tepki vererek durmayı öğrenmesi için etkili bir terapi geliştirmek mümkün değildi.

Davos’taki İsviçre Alerji ve Astım Araştırma Enstitüsü’nden , Tokyo Üniversitesi’nden, Yokohoma’daki RIKEN Araştırma Enstitüsü’nden ve Stanford Üniversitesi’nden bilim adamları kısa süre önce alerjilerle baş etmenin yeni bir yolunun temeli olabilecek bir mekanizma keşfettiler.

Mast hücreleri, alerjilerdeki hastalık sürecinde önemli bir rol oynar: Bir alerjene tepki olarak – örneğin polen veya toz akarları – iltihaplanma sürecini başlatan büyük miktarlarda madde salgılarlar. Araştırma lideri Hideaki Morita ve ekibi, mast hücrelerinin sadece “kötü adamlar” olmadıklarını, aynı zamanda “iyi taraflara” da sahip olduklarını keşfettiler (şekle bakın): T-düzenleyici (Treg) hücreler olarak adlandırılan belirli bağışıklık hücrelerinin üretimini indükleyen interlökin-2 maddesini serbest bırakırlar. Treg hücreleri, interlökin-10 tarafından indüklenen hava yollarındaki alerjik enflamatuar süreci baskılayabilir.

Bir süredir Treg hücrelerinin aşırı bağışıklık tepkisini ve bunun sonucunda oluşan iltihabı bastırabildiği bilinmektedir. Örneğin, Treg hücreleri ile yapılan enjeksiyonlar farelerde otoimmün hastalıkları önlemiştir. Bununla birlikte, Treg hücre tedavileri için bu hücrelerin büyük bir kısmına ihtiyaç vardır ve bunu gerçekleştirmek kolay değildir. Kanda bunlardan sadece birkaçı vardır ve yapay ortamda üretilmesi zordur. Mast hücreleri kullanılarak, Treg hücreleri laboratuvarda büyük miktarlarda kolaylıkla üretilebilir. Hideaki Morita, “Keşfettiğimiz mekanizma, alerjilerle baş etmenin yeni bir yolunun temeli olabilir” diyor.

Kaynak: Medicalxpress.com

792 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!