Alfred Nobel

Alfred Nobel

İsveçli bilim insanı Alfred Nobel, 21 Ekim 1833 tarihinde dünyaya geldi.Babası Immanuel Nobel, annesi Karolina Andriette (Ahlsell) Nobel ve kardeşleri Emil, Ludvig, Robert idi.Bugün kendi adıyla verilen Nobel Ödülleri ile tanınan Alfred Nobel aynı zamanda tarihe dinamitin mucidi olarak geçmiştir.

Alfred Nobel ‘in patlayıcılara olan ilgisi babasından geliyordu. Alfred henüz 4 yaşındayken 1937 yılında ailesi Saint Petersburg’ a taşındı ve burada babası Immanuel Nobel, bir mayın fabrikası kurdu.

Alfred Nobel, özel öğretmenlerin eşliğinde eğitimine devam ediyordu. Özellikle kimya ve diğer yabancı dillere karşı ilgisi vardı. İngilizce, Almanca,Fransızca ve Rusça biliyordu. Kimyager Nikolai Zinin’in yönetiminde okudu ve 1850 yılında Paris’e gitti. Kimya alanında kendini geliştirmek istiyordu. Bu nedenle ,18 yaşında Amerika’ ya gitti. 1875 yılında ise gas sayacı üzerine olan ilk patentini sundu.

Çalışmalarını tamamladıktan sonra, babasının fabrikasında çalışmaya başladı.Fabrika 1859 yılında kardeşi Ludvig’in denetiminde kaldı ve onun altında büyüdü. Alfred, oldukça şiddetli patlayıcı bir bileşik olan nitrogliserin ile derinden ilgilenmeye başladı. Nitrogliserini incelediği sırada trajedik bir patlama gerçekleşti ve bu kazada kardeşi Emil’ in de dahil olduğu birkaç kişi hayatını kaybetti.

Birçok araştırma sonucunda, nitrogliserinin emici bir inert madde ile kombine edildiğinde kullanımının kolay ve daha güvenli olduğunu buldu. Bu maddeye dinamit adını verdi ve 1867 yılında patentini aldı. Dinamit, kara baruttan daha güçlü ve güvenli bir şekilde yönetilebilir ilk patlayıcıydı. Nitrogliserinle ile nitroselüloz bileşiklerini karıştırarak  transparan,jöle benzeri bir madde geliştirdi.Elde edilen madde dinamitten daha güçlü bir maddeydi ve bu maddeye ‘Gelignite’ adı verildi. Gelignite’nin madencilikteki önemi büyüktü. Bu icat Nobel’e servet kazandırdı.

Alfred, 1896 yılında beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Vasiyetinde servetinin 1 milyon kronunun yeğenlerinin ve bir dönem aşık olduğu Sofie Hess arasında paylaştırılmasını , geriye kalanının ise her yıl insanlığa hizmette bulunanlara sunulmasını istedi. Bu ödüller fizik, kimya, tıp ya da fizyoloji, edebiyat ve barışa hizmet olmak üzere toplam beş dalda verildi.1900 yılında İsveç Hükümeti Nobel Vakfı’nı kurdu ve bu yıldan sonra Nobel Ödülleri verilmeye başlandı.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …