Werner Emmanuel Bachmann

Werner Emmanuel Bachmann

Organik kimyager Werner Emmanuel Bachmann,13 Kasım 1901 tarihinde Michigan eyaletinin Detroit şehrinde dünyaya geldi. Babası İsviçreli bakan Arnold William Bachmann idi.

I. Dünya Savaşı sırasında Detroit’te lise öğrencisiyken, yerel bir dökümhanede alaşım karışımlarını formüle etmek üzere okul tarafından  görevlendirildi ve bu sayede erken yaşlarda kimyayla tanıştı.1919 – 1921 yılları arasında Detroit Junior Koleji’ne devam etti. 1923 yılında Michigan Üniversitesi’ne başladı ve buradan 1924 yılında yüksek lisans ve 1926 yılında doktora derecelerini aldı. Werner Emmanuel Bachmann,

1927 yılında çocukluk arkadaşı Marie Knaphurst ile evlendi ve bu evlilikten iki çocuk dünyaya geldi. 1927 yılında Nobel Ödüllü Paul Karrer ile birlikte domatese kırmızı rengini veren likopenin yapısını belirlediler. Bu araştırma için Rockefeller Vakfı Bachmann’ e burs olanağı sağladı.

Werner, Michigan Üniversitesi’nde 1929 yılından 1951 yılına kadar kimya öğretim üyesi ve 1939 yılından sonra da profesör olarak görev aldı.1933 yılında üniversitenin en büyük şeref ödülü olan Henry Russell Ödülü’ne layık görüldü.1935 yılında aldığı Guggenheim Vakfı bursunu, Londra’daki Kraliyet Kanser Hastanesi ( Royal Cancer Hospital) ve Almanya’da Heinrich Wieland ile yürüttüğü araştırmalar için kullandı.1940 yılında Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçidi.1947 yılında Musa Gomberg Üniversitesi’nde profesör olarak devam etti.

Bachmann, organik kimya literatürüne yüz elliyi aşkın yayın kazandırdı.İlk yayını, 1924 yılında yayınladığı aril diazonyum klorürlerden diaril bileşiklerinin sentezi olarak bilinen Gomberg-Bachmann reaksiyonu idi.Werner Emmanuel Bachmann ,22 Mart 1951 yılında hayatını kaybetti.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …