almanya-plastik-posete-savas-acti

Almanya Çevre Bakanlığı ile perakende sektörü arasında imzalanan anlaşmaya göre, plastik poşetler temmuz ayından itibaren hiçbir mağaza, market ve bakkalda müşterilere ücretsiz verilmeyecek.

Almanya‘da hükümet ile Ticaret Birliği arasında dün imzalanan anlaşmaya göre, plastik poşetler önümüzdeki temmuz ayından itibaren tüm mağaza, market ve bakkallarda ücretli olarak müşterilere verilecek.

Söz konusu anlaşma uyarınca, mağaza, market ve bakkallar plastik poşet için ne kadar ücret talep edeceklerini kendileri belirleyecek.

Avrupa Birliği’nin konu ile ilgili daha önce aldığı bir kararla, kişi başına plastik poşet tüketimini 2025 yılına kadar 40 adede düşürmeyi amaçladığı biliniyor.

Almanya’da kişi başına plastik poşet tüketiminin ise şu anda 71 olduğu belirtiliyor.

Plastik Yerine, Pamuk ve Geri Dönüşümlü Kağıttan Poşet

Almanya Çevre Bakanlığı, plastik poşet anlaşmasının 260 perakende satış şirketini kapsadığını açıkladı.

Ülkede ucuz tekstil ürünleri satan ve geçen yılın ekim ayından bu yana plastik poşet sunmayan KiK adlı mağazalar zincirinde, aradan geçen yaklaşık altı ayda 315 ton plastikten tasarruf edildiği ifade ediliyor.

Çok sayıda mağaza da müşterilerine, plastik poşet yerine pamuk ve geri dönüşüm yolu ile kağıttan üretilen poşetler satıyor.

Kamuoyu Destekliyor

Uygulama Alman kamuoyundan da büyük oranda destek görüyor.

Yapılan bir araştırmaya göre, plastik poşet için ücret talep edilmesini, katılımcıların yüzde 80’i doğru buluyor.

Halkın yüzde 53’lük bölümünün ise, plastik poşetlerin tamamen kaldırılmasından yana olduğu belirtiliyor.

Hükümet ile perakende sektörü arasında varılan bu anlaşma ile konu hakkında bir yasal düzenlemeye gidilmesine gerek kalmamış oldu.

Kaynak : ntv.com.tr

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.