Alüminyum Kompleksi Açık Benzen Halkası ile Yanma Tepkimesine Giriyor

Alüminyum Kompleksi Açık Benzen Halkası ile Yanma Tepkimesine Giriyor

Benzen büyük önem taşır. Ham petrolün doğal bir parçasıdır, kimyasallar, plastikler, ilaçlar, deterjanlar ve daha birçok madde için de başlangıç ​​maddesidir. Bunun yanında, molekülün sertliği nedeniyle, benzeni başka şeylere dönüştürmek için sınırlı sayıda kimyasal yol vardır. Şimdi, araştırmacılar benzende karbon-karbon bağını aktive eden ve halka molekülü lineer şekle dönüştüren bir işlem üzerine çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar bir gün, petrol hammadde stoklarından türetilen karmaşık molekül çeşitliliğini arttırabilir.

Newfoundland Memorial Üniversitesi’nden organometalik kimyager Francesca Kerton, “Çalışmanın öğrencilere organik kimya hakkında öğrettiği ilk şeylerden biri aromatik halka sistemlerinin kararlılığı ve bunlardan en basitinin benzen olduğudur.” diyor. Aromatik karbon-hidrojen bağlarında yapılan değişikliklerin aromatik karbon-karbon bağlarını içerenlere göre çok daha yaygın olduğunu söylüyor. Bu nedenle bu çalışma “beklenmedik ve yeni yollar açabilir” diyor.

Geçen yıl, Oxford Üniversitesi’nden Simon Aldridge ve Jose Goicoechea ve meslektaşları, benzen C – H bağlarını aktive edebilecek bir alüminyum bileşiği bildirdi. Bu, potansiyel olarak diğer kimyasal grupların benzenin halkasına eklenmesini kolaylaştırabilir. Çalışma, bir ilerleme olarak göz önüne alındı çünkü alüminyum, bu tür dönüşümler için tipik olarak kullanılan geçiş metallerinden daha ucuz ve çevresel olarak daha uyumludur. Araştırmalar sırasında ekip, kendisini benzen yerine C – C bağına sokan ve böylece onu aktive eden ilgili bir bileşik oluşturdu. Bu reaksiyon tersine çevrilebilir ve oda sıcaklığında nötr bir atmosferde gerçekleşebilir.

Jyväskylä Üniversitesi’nden Petra Vasko, “İlk başta inanmadık” diyor. Vasko’nun hesaplamalı çalışmalarla desteklediği sonucu doğrulamak için “Jamie birkaç kez daha denemek ve deneyleri yapmak zorunda kaldı.” dedi.

Aldridge, ilk kez kimyagerlerin açık benzen halkasını sıkıştırmadıklarını söylüyor. Bilinen bir örnek olarak, Buchner halka genişlemesi, 19. yüzyıla dayanmaktadır. Ancak yetersiz örnekler de var ve hepsi bir reaksiyon karışımı içinde kısa, kontrol edilmesi zor türler üretmeyi içeriyor. Aldridge, “Sistemimizde, kimyasalı yapan alüminyum bileşiği oluşturabilir.” diyor.

Columbia Üniversitesi’nden Gerard Parkin farklı bir aromatik bileşikte CdsC bağlarını aktive etti ve mayıs ayında Oxford ziyareti sırasında çalışmaları duydu. “Benzende bir C – C bağının kolay, geri dönüşümlü bölünmesi, herhangi bir metal için etkileyici bir başarıdır ve özellikle ana grup metal olan alüminyum için böyledir” dedi. Ana grup metaller, tipik olarak geçiş metallerine kıyasla reaktivitelerini sınırlayan kimyasal olarak erişilebilir d orbitallerinden yoksundur.

Ekip, şu ana kadar benzenin halkasını açmasından sadece bir lineer ürün çıkardı. Goicoechea, kimyanın hala kavram kanıtı aşamasında olduğunu söylüyor. Bu büyük bir amaç, şu anda gerekli olan stokiyometrik miktarlar yerine sadece katalitik miktarlarda alüminyum gerektiren bir reaksiyon olduğunu söylüyor.

Kaynak : acs.org

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: