Amerikalı Biyomühendisler Yeni Bir Akıllı İnsülin Yaması Geliştirdiler

Amerikalı Biyomühendisler Yeni Bir Akıllı İnsülin Yaması Geliştirdiler

Fotoğraf: Akıllı insülin yamasının fotoğrafı.

Amerikalı biyomühendisler, diyabetli kişilerde glikoz seviyelerini bir gün boyunca izleyebilen ve glikoza duyarlı bir insülin yaması geliştirdi. Araştırmacılar, diyabetik fareler ve minipiglerde gerekli testleri tamamladıktan sonra insanlarda klinik çalışmalara başlamak için FDA’ya başvurdular.

North Carolina Üniversitesinden Profesör Zhen Gu., “Ana amacımız diyabet hastalarının sağlık durumu ve yaşam kalitesini iyileştirmektir.” dedi.

“Bu akıllı yama, kişinin kan şekerini sürekli kontrol etme ve gerektiğinde insülin enjekte etme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Pankreasın düzenleyici işlevini taklit etmekle birlikte kullanımı da oldukça kolay. ”

Ekibin yapışkan yaması kandaki glikoz seviyelerini izliyor. Kan şekeri seviyeleri belirli bir eşiğe ulaştığında önceden belirlenmiş dozlarda insülini hızlı bir şekilde bir milimetreden daha kısa mikro iğneler aracılığı ile vücuda uyguluyor.

Kan şekeri normale döndüğünde yamanın insülin iletimi de yavaşlıyor.

Bilim adamlarına göre bu akıllı yamanın avantajı hipoglisemi, nöbet, koma veya ölüme yol açabilecek aşırı insülin dozunun önlenmesine yardımcı olabilmesi.

Yamada kullanılan mikro iğneler, insülin ile kapsüllenmiş bir glikoz algılayıcı polimerden yapılmıştır.

Yama cilde yapıştıktan sonra mikro iğneler cildin altına nüfuz ediyorlar ve kan şekeri seviyelerini algılayabiliyorlar. Glikoz seviyeleri yükselirse polimer insülini serbest bırakmak için tetikleniyor.

Her mikro iğne kan alımı için kullanılan normal bir iğneden daha küçük ve deri altına derinlemesine girmiyor, bu nedenle yama bir iğne batmasından daha az ağrılı.

Her mikro iğne, derinin yaklaşık yarım milimetre altına nüfuz ediyor ve bu, insülini vücuda vermek için yeterli.

Yeni deneylerde, akıllı yama yaklaşık 20 saat boyunca tip I diyabetli minipiglerde glikoz seviyelerini başarıyla kontrol etti.

MIT’den Profesör Robert Langer, “Ekibin bu akıllı insülin yamasını gerçeğe bir adım daha yaklaştırabildiğine sevindim ve umarım bir gün diyabetli insanlara günlük hayatlarında yardım edebilir.” dedi.

Araştırılan ürün, düzenleyici süreçte şirketlere yardım sağlayan FDA’nın Gelişen Teknoloji Programı’na kabul edildi.

Araştırmacılar, birkaç yıl içinde başlayacağını tahmin ettikleri insan klinik araştırmaları için FDA onayına başvurdular.

Kaynak: sci-news.com

435 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!