Turunçgillerde Bulunan Nobiletin Flavonoidi Obeziteyi Azaltıyor

Turunçgillerde Bulunan Nobiletin Flavonoidi Obeziteyi Azaltıyor

Fotoğraf: Nobiletin, portakal ve mandalinada bulunan bir moleküldür.

Yüksek yağlı ve kolesterollü bir diyetle beslenen farelere portakal ve mandalinada bulunan bir flavonoid olan nobiletin verilince kontrol grubuna kıyasla belirgin derecede daha zayıf oldukları görüldü. Ayrıca nobiletin insülin direnci ve kandaki yağ seviyelerini de düşürdü.

Western Ontario Üniversitesinden Profesör Murray Huff, “Ayrıca nobiletine de müdahale edilebileceğini gösterdik.” dedi.

“Olumsuz obezite semptomlarına sahip olan farelerde, bu semptomları tersine çevirmek için nobiletin kullanabileceğimizi ve hatta ateroskleroz olarak bilinen arterlerde plak birikimini geriletmeye başlayabileceğimizi gösterdik.”

“Ama hala nobiletinin nasıl çalıştığını tam olarak tespit edemedik.”

Bilim adamları, molekülün vücudun yağ ile nasıl etkileşime girdiğini düzenleyen metabolik yola etki ettiğini varsaydılar.

AMP ile aktive olan protein kinaz (AMPK) olarak adlandırılan regülatör, vücutta enerji açığa çıkarmak için yağ yakan makineleri stimüle eder ve aynı zamanda yağ üretimini engeller.

Nobiletinin, genetiği ile oynanmış vücudunda AMPK üretilmeyen fareler üzerindeki etkilerini incelendiğinde etkilerinin aynı olduğu görüldü.

Prof. Huff, “Bu sonuç bize nobiletinin vücuttaki yağın nasıl kullanıldığı konusundaki önemli bir regülatör olan AMPK’ye etki etmediğini gösteriyor. Cevaplamamız gereken soru şu: Nobiletin bunu nasıl yapıyor?” dedi.

Gizem devam etse de bu sonuç klinik olarak önemli çünkü nobiletinin AMPK sistemine etki eden diğer ilaçlara müdahale etmeyeceğini gösteriyor.

Profesör Huff, “Metformin gibi diyabet için mevcut terapötikler bu metabolik etkileşimlerden geçiyor.” dedi.

“Bir sonraki adım, nobiletinin insan çalışmalarında aynı pozitif metabolik etkilere sahip olup olmadığını belirlemek için bu çalışmaları insanlara taşımaktır.”

“Obezite ve bunun sonucunda ortaya çıkan metabolik sendromlar sağlık bakım sistemimiz için büyük bir yüktür ve etkili bir şekilde çalışan çok az müdahaleye sahibiz. Yeni terapötiklerin keşfine önem vermemiz gerekiyor. ”

Araştırma, Lipid Araştırmaları Dergisi‘nde yayınlandı.

Kaynak: sci-news.com

Okumanızı Öneriyoruz

Bu Biyoelektronik Cihaz Çeper Potansiyelini Benzeri Görülmemiş Bir Şekilde Kontrol Edebiliyor

  Bu biyohibrit cihaz otomatik öğrenme algoritması(bknz: machine learning algorithm)  tarafından çalıştırılan bir kapalı döngü …