Araştırmacılar Kansere Karşı Bağışıklık Sistemini Aktifleştirmek için Yeni Bir Mekanizma Ortaya Koyuyor

Araştırmacılar Kansere Karşı Bağışıklık Sistemini Aktifleştirmek için Yeni Bir Mekanizma Ortaya Koyuyor

Fotoğraf : Erez Levanon, Mina ve Everard Goodman Yaşam Bilimleri Fakültesi. Kredi: Bar-Ilan Üniversitesi

Nature dergisinde bu hafta yayınlanan bir araştırmaya göre bağışıklık sistemini kanser hücrelerine karşı aktive etmeyi sağlayan yeni bir mekanizma, bağışıklık hücrelerinin kanser hücrelerini eskisinden daha iyi tespit etmesine ve yok etmesini sağlıyor.

Çalışma, Harvard Tıp Fakültesi’nden Prof. Nick Haining tarafından yönetildi ve Bar-Ilan Üniversitesi’ndeki Mina ve Everard Goodman Yaşam Bilimleri Fakültesi’nden Doktora öğrencisi Ilana Buchumansky, Prof. Erez Levanon tarafından ortak yazılmıştır.

Çalışmanın odaklandığı nokta, virüs olarak tanımlanmak üzere insana ait virüs benzeri genleri işaretleyerek hücreye rutin olarak hizmet eden bir mekanizma oluşturmaktır. Prof. Levanon, Harvard ekibi ile birlikte, bu mekanizmayı ortadan kaldırırken bağışıklık sisteminin, kanser hücrelerinde özellikle de akciğer ve cilt kanserinde verimli bir şekilde kullanılabileceğini keşfetti.

Levanon,  “mekanizma engellenirse, bağışıklık sisteminin çok daha hassaslaştığını bulduk. mekanizma devre dışı bırakıldığında, bağışıklık sistemi tümör hücrelerine karşı çok daha agresif hale gelir ” dedi.

Son yıllarda, kötü huylu tümörlere karşı proteinleri bloke ederek bağışıklık sistemindeki aktiviteyi engelleyen yeni nesil kanser ilaçları geliştirilmiştir. Bu ilaçlar birkaç tümör tipinde kayda değer bir başarı göstermiştir.

Bu yılki Nobel Tıp Ödülü, bu mekanizmanın temel genlerini keşfeden James Allison ve Tasuku Honjo’ya verildi. Bu başarıya rağmen, mevcut ilaçlar, az sayıda hastaya yardımcı olurken, çoğu hastada bağışıklık sisteminin tümöre saldırmasına neden olamıyor. Yeni keşiflerin bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine saldırması için geliştirilmiş aktiviteye izin vereceği umuluyor. Çoğu şirket bu keşfin temelinde çalışacak ilaçları taramak için çoktan araştırma başlattı bile.

Daha fazla bilgi: Jeffrey J. Ishizuka et al, Loss of ADAR1 in tumours overcomes resistance to immune checkpoint blockade, Nature (2018). DOI: 10.1038/s41586-018-0768-9

Kaynak : medicalxpress.com

Okumanızı Öneriyoruz

Yeni Keşif ile Daha Güçlü Çevre Dostu Beton Geliştirilebilir

Japonya’da hizmet dışı bırakılmış bir nükleer santralin kalın beton duvarlarında Roma beton deniz bariyerlerinin 2.000 …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: