Atık plastik yiyebilen bir kurt çeşidi bulundu

atik-plastik-yiyebilen-bir-kurt-cesidi-bulundu

Bilim insanları atık plastikleri yiyerek sindirebilen bir kurt çeşidi keşfetti.

Science Alert tarafından yapılan habere göre ABD’de bulunan Stanford Üniversitesi’nden ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan Beihang Üniversitesi’nden bilim insanları atık plastiği sindirebilen bir kurt türü keşfetti.

Bulunan böceğin bir çeşit un kurdu olduğu olduğu söylenirken, kurdun plastiği sindirmesine yardımcı olan bakterilerin polistiren ile beslenerek hayatta kalabildikleri söyleniyor. Yalnızca ABD’deki yıllık atık plastik miktarının 30 milyon ton olduğu söylenirken, böceğin bulunmasının önceden biyolojik olarak sindirilebileceği düşünülmeyen plastik atıkların dönüştürülebilmesi için umut yarattığı belirtiliyor.

Araştırmayı yapan bilim insanlarından Wei-Min Wu, küresel plastik kirliliği sorununun çözülmesi için yeni bir kapı açtıklarını söylüyor. Araştırmada 100 un kurdunun günde 34-39 miligram plastik yiyebildiği ve bunun yarısını karbon dioksite, diğer yarısını da biyolojik olarak çözünebilen materyallere çevirdiği bildiriliyor.

Bilim insanları un kurdunun deniz versiyonunu aradıklarını duyurarak, böylesi bir böceğin okyanuslardaki tonlarca plastiği yiyebileceğini söylüyor.

Kaynak : sol.org.tr

801 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!