Deniz Suyunu İçme Suyuna Dönüştürmede Yeni Yöntem

deniz suyunu icme suyuna donusturmede yeni yontem

Araştırmacılar deniz suyundan içme suyunun elde edilebilmesi amacında kullanılacak olan son derece ucuz, yeni bir yöntem keşfettiler.

Dünya’da yaşam bulunmasının başlıca birkaç nedeni var. Bu nedenlerden birisi ve “hayatın kaynağı” olarak da adlandırılan su, Dünya’da bolca bulunuyor. Su, gezegenimiz üzerinde oldukça çok bulunsa da bu suların %98’lik kısmını tuzlu sular dediğimiz denizler ve okyanuslar oluşturuyor. Geriye kalan %2’lik kısmı oluşturan tatlı suların ise çok küçük bir oranı içilebilir su. İçilebilir suyun yokluğu, başta Afrika’da bulunan ülkeler olmak üzere birçok ülkenin sorunu. Yaz aylarında bizim de sıkıntısını çektiğimiz ve sık sık yaşanan su kesilme olaylarının nedeni olan kullanılabilir suyun, yani temiz suyun yokluğu, evrensel olarak bakıldığında insanlığın en büyük sorunu olarak sayılabilir.

Kullanılabilir seviyede temiz olan suyun miktarının az olması ve insanların bu suya son derece ihtiyacı olması nedeniyle yıllardır tuzlu suyu arıtma çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmalar sayesinde bugüne kadar birçok su arıtma tekniği keşfedilmiş olsa da bu tekniklerin hiçbiri, evrensel bir arıtma düşünebileceğimiz kadar verimli değildi.

Mısır‘ın kaliteli üniversitelerinden birisi olan University of Alexandria‘nın kadrosunda bulunan bir araştırma ekibi, çok az enerji harcamasına rağmen son derece kaliteli şekilde su arındırması yapabilen bir teknik keşfettiler. Bu arıtma tekniğinin özünü “pervaporasyon” denilen bir işlem oluşturuyor. Pervaporasyon işlemi, bir karışımdaki sıvı ve katı maddelerin ayrıştırılması amacıyla kullanılıyor. Bu işlem iki basit adımdan oluşuyor; İlk olarak katı ve sıvının karışık halde bulunduğu sıvı madde, seramik veya polimer bir zardan geçirilerek süzülüyor. Bu işlem gerçekleşirken zar, sıvı ve katıyı ayrıştırmaya başlamış oluyor ancak bu gözle görülebilir şekilde net değil. İşlemin diğer adamında ise belirli bir oranda ayrışmış olan karışımdan sıvı, buharlaştırılarak ayrıştırılıyor. İkinci adım, yani buharlaştırma adımını elektrik kullanmadan gerçekleştiren araştırmacılar, sistemin enerji tasarrufunu oldukça arttırmış.

Sıvı ve katıların ayrıştırılmasında oldukça sık kullanılan buharlaştırma yöntemi, bu yeni teknikte süzme ile birleştirilmiş. Böylece buharlaştırılan su, daha temiz ve dolayısıyla kullanılabilir oluyor. Mısırda bulunan University of Alexandria’da keşfedilmiş olan bu yöntem, başta Mısırlılar olmak üzere tüm dünyaya yayılabilir ve her yerde az enerji kullanılarak deniz suyundan içme suyu elde edilebilir.

Kaynak : webtekno.com

1.086 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!