Atıklar Laboratuvarda Değerli Grafene Dönüştürülüyor

Atıklar Laboratuvarda Değerli Grafene Dönüştürülüyor

Muz kabuğunun grafene dönüştürülmesi ile çevreye zararlı etkileri olan beton ve diğer yapı kimyasallarının etkileri azaltılabilir.

Rice Üniversitesi kimyageri James Tour tarafından sunulan bu proses, karbonun bulunduğu her türlü atık kaynaktan grafen elde edilebileceğini vaddediyor. Bu işlem ucuz olmasının yanı sıra hızlı bir işlemdir. Bu sürece “Flaş Prosesi” adı verilmiştir.

Tour şunları ifade etmiştir: “Her yıl Dünya’da bulunan tüm gıdaların %30 ila %40’ı atılıyor ve plastik atıklar dünya çapında bir endişe kaynağı olarak görülüyor. Karışık plastik atıklar ve kauçuk lastik atıkları da dahil olmak üzere herhangi bir karbon içeriği olan maddeleri grafene dönüştürdük.” Grafenin şuanki fiyatı 67.000 ila 200.000 dolar olduğundan dolayı bu sürecin iyi sonuçlar doğuracağı düşünülmektedir.

İnşaat sektöründe betonu bağlamak için çimento kullanılmaktadır.  Çimento üretimi sırasında doğaya CO2 salınımı olmaktadır. Bu salınımı azaltmak ve betonu daha da güçlendirmek amacıyla grafen kullanılabilir. Flaş prosesinde üretilen grafen de atık maddelerdeki karbondioksit ve sera gazları grafene hapsedildiği için çimento ile karşılaştırıldığında grafen daha çevreci bir malzemedir. Grafen ayrıca daha pahalı bir madde olduğu için atık maddelerden üretilmesi ile maliyeti de azaltılmış olacaktı.

Flaş prosesi açıklanacak olursa; malzemeyi hızlı bir şekilde ısıtan ve karbon olmayan tüm elementleri gaz olarak yayan özel bir reaktör tasarlanmış ve işlem bu reaktörde gerçekleştirilmektedir. Bu proses ilerleyen dönemlerde sanayileştiğinde oksijen ve azot gazları gibi küçük moleküller depolanabilir. Prosesteki fazla enerji ışık olarak yayılmaktadır ve herhangi bir çözücüye ihtiyaç duyulmadığı için temiz bir süreçtir.

Tour, ABD kaynaklı kömürü dönüştürmek için Enerji Bakanlığı ile bir projeye başlayacak ve bu projeye göre Flaş prosesi ile günde bir kilogram grafen üretmeyi umut etmektedir. Yetkililer bu durum için, “Bu proses ile çok daha yüksek değerli inşaat malzemesine dönüştürülerek kömür çıkışı sağlanabilir.” görüşünü sunmuşlardır.

Kaynak : sciencedaily.com

143 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!