Bagfaş Bandırma nitrat gübrelerin satışlarını durdurdu

bagfas-bandirma-nitrat-gubrelerin-satislarini-durdurdu

Tarım Bakanlığı’nın bomba yapımında kullanılan nitratlı gübre satışını durdurma kararının ardından Bagfaş’tan konuyla ilgili açıklama geldi.

Türkiye’nin önde gelen gübre üreticilerinden Bagfaş Bandırma, Tarım Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda potasyum nitrat ve sodyum nitrat gübrelerinin satışlarının durdurulduğunu açıkladı.

Şirket KAP’a yaptığı açıklamada, CAN üretiminin devam ettiğini kaydetti.

Bagfaş hisseleri saat 15:21 itibariyle yüzde 2.5 düşüşle 12.48 liradan işlem görüyordu.

Tarım Bakanlığı tarafından, bomba yapımında da kullanılabilen nitratlı gübrenin satışının durdurulduğu belirtilirken, bakanlık piyasadaki nitratlı gübrelerin toplatılmasına karar verdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik TRT Haberin canlı yayınında “Nitratlı gübrenin satışını yasakladık” dedi.

Hisseler Etkilendi

ALB Forex Araştırma Uzman Yardımcısı Ceren Yaşar, Tarım Bakanlığı’nın geçici olarak durdurduğu Amonyum nitrat içeren gübre satımına ilişkin BİST’in kimya sektörü verilerini değerlendirdi.

Son dönemde artan terör eylemlerinde örgütlerin yoğun hasar vermek amaçlı patlayıcı yapımında kullandıkları Amonyum nitrat içeren gübre satımı dün Tarım Bakanlığı kararıyla  geçici olarak durduruldu. Patlayıcı yapımında kullanılan bu Nitratlı gübreye ilişkin satışa dair sınırlama ve denetleme uygulamaları zorunlu hale getirildi. Yüzde 28 ve üzeri Amonyum nitrat bulunan gübrelerin ambalajsız perakende satışına izin verilmemesi, gübre paketlerine çip konulması ve dağıtıcılık belgesi zorunluluğu bu uygulamalar arasında bulunuyor.

Gübre satışlarının geçici olarak durdurma kararının ardından BİST100’de gübre hisselerinin ağırlıklı olduğu kimya sektörü şirketlerinde satışların etkili olduğunu görüyoruz. Bu uygulamayla yurtiçinde sınırlı satışlar görülürken, yabancı satışları daha yoğun oldu.

BİST kimya sektörü gün genelinde yüzde 1.95’lere varan değer kayıpları yaşarken, BİST100’de kimya sektörü içerisinde yüzde 6’lık paya sahip olan gübre şirketlerinden; BAGFS’ta sabah itibariyle yüzde 2.3, TKFEN’de yüzde 3,3 ve GUBRF’de ise yüzde 2.4 değer kayıpları görülüyor. Bu uygulamanın geçici olarak duyurulması ve daha sonraki dönemlerde uygulanmanın devam etmesi yönünde görüşler gübre şirketleri üzerinde etkili olacaktır.

Kaynak : haberturk.com

202 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!