Bilim alanındaki 5 büyük atılım

bilim alanindaki 5 buyuk atilim

Geçen yıl bilim dünyasında önemli gelişmeler yaşandı. Dünyanın önde gelen dergilerinden Sicence tarafından oylamaya sunulan çalışmalardan 5’i ise en iyiler arasında yer aldı.

Ele aldığı konularla tıp ve bilimdeki gelişmelere, psikolojik araştırmalara, tarihi bilgilere yer veren Popüler Bilim dergisi bu ayki sayısında bilim insanlarının yaptığı ve geçen yıl bilim alanında gerçekleşen 5 büyük atılıma sayfalarında yer verdi. İşte o 5 buluş:
1. DNA Zincirini Genişleterek Yeni Amino Asitler Sentezletmek: Normalde DNA zincirinde 4 farklı nükleotit bulunur. Bilim insanları X ve Y adı verilen 2 yeni baz daha ekledi. Genetik olarak modifiye edilen E.koli bakterisinden ekstra bir DNA alfabesi alınarak genişletilen yarı sentetik mikropta 6 farklı baz kullanıldı. Diğer bazlarla bağlanarak DNA zincirine tümüyle enterge olan bazlar sayesinde bu yarı-sentetik mikrop tümüyle eşsiz oldu.
2. Hepatit C İçin Kolay Tedavi Yöntemi: Bu ay piyasaya sunulan 2 ilaç doğrudan HCV’ye karşı savaşıyor ve yan etkileri daha az. Sekiz haftada tedavi imkanı veren ilacın en büyük dezavantajı ise fiyatı. Zira bir hap bin dolar.
3. Diabet Tedavi Edecek Kök Hücreler: İnsan kök hücrelerini, insülin hormonu salgılayan pankreaitik hücrelerine dönüştürüyor. Hücreler embriyonik kök hücrelerden ya da yeniden programlanmış yetişkin hücrelerden üretiliyor. Bu nedenle ekildiğinde diabetiklerin bağışıklık sistemi reddediyor ama bu sayede şeker hastalığı tedavisi mümkün oluyor.
4. Genç Kanla, Yaşlıyı Gençleştirmek: Genç ve yaşlı farelerin dolaşım sistemleri incelenerek, yaşlı farelere genç farenin kanı verildiğinde beyin kas hücrelerinin gençleştiği görüldü. .
5. Kuyruklu Yıldıza İnmek:  Avrupa’nın en hırslı görevi 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına Rosetta uzay aracının çamaşır makinesi büyüklüğüne Philea uzay aracını indirmesiyle başarıya ulaştı. Normalde 100 kg civarında olan sonda,  kuyruklu yıldızın düşük çekimi nedeniyle 1 grama düştü. Sondanın bulduğu sonuçlar şaşırtıcı olduğu belirtiliyor.

Kaynak : yenicaggazetesi.com.tr

812 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!