Bilim İnsanları Deniz Yosunundan Yenilebilen Gıda Filmleri Üretti

Bilim İnsanları Deniz Yosunundan Yenilebilen Gıda Filmleri Üretti

Fotoğraf : Araştırma grubundaki Rammohan Aluru (solda) ve Grigory Zyryanov (sağda) deniz yosunundan yenilebilir gıda filmleri üretti.

Hindistan ve Rusya’dan bir bilim insanı grubu, meyveleri, sebzeleri, kümes hayvanlarını, etleri ve deniz ürünlerini paketlemek için yenilebilen gıda filmleri ürettiler. Filmler doğal içeriklerden oluşur,sağlık ve çevre için güvenlidir. Ayrıca, filmler suda çözünür ve 24 saat içinde neredeyse % 90 oranında çözünür. Araştırmanın açıklaması ve deneylerin sonuçları Journal of Food Engineering‘de yayınlandı.

Ural Federal Üniversitesi Organik sentez laboratuvarı kıdemli araştırmacı ve makalenin ortak yazarı Rammohan Aluru :” Doğal oluşumuyla bilinen deniz yosunu biyopolimer sodyum aljinat ile üç tür gıda filmi oluşturduk.”dedi. Sodyum aljinatın molekülleri film oluşturucu özelliklere sahiptir. Sodyum aljinat, hidroliz sırasında potansiyel film oluşturma özelliğine sahiptir ve çeşitli tuzların karışımı olarak hücre duvarlarında bol miktarda bulunan bir karbonhidrat makromolekülüdür. Sodyum aljinatın en büyük avantajı, sulu bir ortamda sıvı jel olarak davranmasıdır.

Aljinat molekülleri, doğal bir antioksidan olan ferulik asit ile çapraz bağlanmıştır. Bu sayede film sadece güçlü değil, aynı zamanda homojen ve daha sert olur. Ayrıca ürünlerin ömrünü de uzatmış olur.

Ural Federal Üniversitesi Organik ve Biyomoleküler Kimya Bölümü profesörü Grigory Zyryanoz: “Yiyecekler,oksidasyon süreçlerini yavaşlatan antioksidan bileşenler nedeniyle  daha uzun süre taze kalır. Ayrıca, filmlere, gıdanın raf ömrünü uzatacak doğal antiviral ajanlar ekleyebiliriz. Sarımsak, zerdeçal ve zencefil, virüslerin yayılmasını önleyebilecek bileşikler içerir.”dedi.

Bilim İnsanları Deniz Yosunundan Yenilebilen Gıda Filmleri Üretti

Fotoğraf -2 : Cam Petri kabının yüzeyinde ferulik asit ve sodyum aljinat filmi oluşumu.

Yazarlara göre, film üretimi için özel bir ekipman gerekli değildir. Endüstriyel ölçekte, gıda ürünleri ve film üreticileri tarafından oluşturulabilir.

Grigory Zyryanov: “Filmler ayrıca polimer üretim tesislerinde de üretilebilir. Tek koşul gıda üretimi için geçerli olan standartları karşılamasıdır. Okyanusun yakınında tükenmez bir yosun kaynağı varsa, bu tür filmleri oluşturmak oldukça basit olacaktır.”dedi.

Filmlerin oluşturulması için Sri Venkateswara ve Sri Padmavati Mahila Viswavidyalayam Üniversiteleri (Tirupati, Hindistan), Ural Federal Üniversitesi ve RAS Ural Şubesi’nden (Ekaterinburg, Rusya) bilim insanları çalıştı. Araştırma, Üniversite Hibe Komisyonu,Plastik Mühendisliği ve Teknolojisi Enstitüsü tarafından desteklenmiştir. (Vijayawada, Hindistan)

Sodyum aljinat; kıvam arttırıcı ve stabilizatör (gıda katkı maddesi E401) olarak kullanılan, doğal kökenli, yenilebilen bir biyopolimerdir. Ferulik asit, antioksidan özelliğinden dolayı çok çeşitli farmakolojik özelliklere, özellikle anti-inflamatuar, antitümör, antitoksik, hepato- ve kardiyoprotektif, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Bilim İnsanları Deniz Yosunundan Yenilebilen Gıda Filmleri Üretti

Fotoğraf-3 : Buharlaştırılmış sodyum aljinat polimer çözeltisi.

Kaynak : phys.org

690 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!