Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Bilim İnsanları Kesik Baştaki Beyni 36 Saat Yaşattı

Bilim İnsanları Kesik Baştaki Beyni 36 Saat Yaşattı

bilim insanlari kesik bastaki beyni 36 saat yasatti - Bilim İnsanları Kesik Baştaki Beyni 36 Saat Yaşattı

ABD’deki Yale Üniversitesi’nde bilim insanları kesik kafadaki bir beyni 36 saat boyunca canlı tutmayı başardı. Deney, bir domuz kafası üzerinde gerçekleştirildi.

ABD’de bilim dünyasını heyecanlandıran bir deney gerçekleştirildi.

Araştırma nörobilimci Nenad Sestan liderliğinde yürütüldü.

Bilim insanları domuza ait beyni canlı tutmak için BrainEx adında karmaşık bir sistem kullandı ve oksijen bakımından zengin bir sıvının organ boyunca dolaşmasını sağladılar.

Bu araştırma, beynin nasıl çalıştığını anlamamıza yardımcı olmakla birlikte, kanser ve demans gibi birçok hastalığın tedavisine katkıda bulunacak.

San Diego’daki California Üniversitesi’nden nörobilimci Anna Devor, MIT Technology Review’a verdiği demeçte, bu çalışmanın beyin hücreleri arasındaki bağlantıyı araştırmasına yardımcı olabileceğini ve bir “beyin atlası” çıkarılmasına olanak sağlayacağını söyledi.

Kaynak : hurriyet.com.tr

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

grafen essiz kenar desenleri ile uretilmis buyuk stabil grafen parcaciklari 310x165 - Grafen: Eşsiz Kenar Desenleri ile Üretilmiş Büyük, Stabil Grafen Parçacıkları

Grafen: Eşsiz Kenar Desenleri ile Üretilmiş Büyük, Stabil Grafen Parçacıkları

Fotoğraf :  Grafen, nanoelektronikte kullanım için umut vaat eden bir malzemedir. Bununla birlikte, elektronik özellikleri, …

Bir cevap yazın