Japonya’dan Dünyanın Batarya Sıkıntısını Yüzyıllar Boyunca Çözecek Keşif!

Japonya'dan Dünyanın Batarya Sıkıntısını Yüzyıllar Boyunca Çözecek Keşif!

Bilim insanları, Japonya kıyılarında sık rastlanan yeni bir mineral türü keşfettiler. Araştırmaya göre bu mineral, dünya ekonomisini değiştirecek güce sahip ve yüzyıllar boyunca enerji bağımlılığını ortadan kaldırabilir.

Geçtiğimiz hafta Nature dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, Japonya kıyalarında bulunan 16 milyon ton miktarındaki yeni bir minerale dikkat çekiyordu. Değerli bir metal içeriğine sahip olan söz konusu mineral, dünyadaki pek çok oyunun kurallarını değiştirebilecek güce sahip.

Elektronik cihaz bataryalarından elektrikli araç bataryalarına kadar geniş bir kullanım alanı olduğu tespit edilen mineraller, son derece nadir olan 17 metal elementini içeriyorlar. Periyodik tabloya hakim olanlar, bu metalleri alttan ikinci sırada görebilirler.

Aslında yer kabuğunun altında bol miktarda bulunan bu metaller, yeryüzüne çıksalar bile oldukça dağınık ve nadir görülürler. Dünya ekonomisi için oldukça önemli bir noktaya gelen depolanabilir enerji çözümleri, kimyasal olarak yeni teknolojilerin geliştirilmesine bağlı olarak gelişiyorlar.

Bulunan minerallerin içinde küresel talebi 780 yıl boyunca karşılayacak İtriyum, 730 yıl boyunca karşılayacak Disprozyum 60 yıl boyunca karşılayacak Europium ve 420 yıl boyunca karşılayacak Terbium var. Asya devi olan Çin ve Japonya, elektronik konusunda oldukça önemli olan bu elementlerin ticaretinde önemli iki aktör konumundalar.

Japonya'dan Dünyanın Batarya Sıkıntısını Yüzyıllar Boyunca Çözecek Keşif!

Tokyo’dan yaklaşık olarak 1.850 kilometre uzaklıkta bulunan Minamitori Adası’nda bulunan mineraller için tek hak sahibi ada ülkesi Japonya. Yani oyunun kurallarını belirleyecek olan taraf olacak.

Nadir toprak mineralleri, volkanik aktivite ile yeryüzüne çıkabilirler. Ancak gezegenimizde bugün bulunan minerallerin çoğu, dünyanın oluşumu sırasında gerçekleşen patlamalar sayesinde yer kabuğunun bir parçası oldular. Toprak oluşurken bu minerallerin önemli bir kısmı yeryüzünün alt katmanlarına geri döndü. Bu nedenle yüzlerce yıldır değerli metaller için madenler inşa ediyoruz.

Japonya bataryalar için önemli olan, enerji yönetimi konusunda bilimsel uygulama fırsatı sunan büyük bir hazineye sahip oldu. Muhtemelen dünya ticaretinde söyleyeceği sözün etkisi gün geçtikçe artmaya başlayacak.

Kaynak : webtekno.com

459 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!